Případová konference: Co to je a jak funguje?

21.10.2019 | autor: Redakce PŽ

Případová konference představuje velmi užitečný nástroj v oblasti sociální práce. V tomto článku se dočtete, k čemu případová konference slouží a kdy se používá.

Co případová konference znamená?

Případová konference v dnešní době ještě stále symbolizuje poměrně nový nástroj, který se používá v rámci ochrany ohroženého dítěte. Rovněž se díky němu snadněji navazuje a ukotvuje spolupráce rodiny, orgánu sociální péče o dítě a dalších zainteresovaných subjektů (například lékařů, učitelů či psychologů).

Jestliže bychom měli vše zjednodušit, jedná se zkrátka o příležitost potkat se a probrat aktuální situaci a pojmenovat veškeré potřeby a cíle, kterých chceme dosáhnout.

V Úmluvě o právech dítěte 104/1991 Sb. se dozvíte, že zájem dítěte je vždy nadřazen nad všemi ostatními zájmy. Ať už se jedná o zájmy rodičů, rodiny, nebo i státu. Zájem dítěte proto musí symbolizovat přední hledisko při jakékoliv činnosti týkající se dětí.

Primární odpovědnost nesou rodiče

Hlavní odpovědnost za blaho dítěte však vždy náleží rodičům, a nikoliv státu či konkrétnímu poskytovateli odborné služby. Pro rodinu obvykle není užitečné ani žádoucí, pokud na sebe odpovědnost přebírají odborné subjekty automaticky.

Jak zní odborná definice?

Nyní se ještě podívejme na odbornou definici případové konference. Ta říká, že se jedná o plánované, koordinované a pevně strukturované pracovní setkání rodičů, dítěte a odborníků, kteří pracují, pracovali, nebo budou pracovat s ohroženým dítětem. A také s jeho rodiči, případně i členy širší rodiny.

V rámci případové konference dochází k propojování činnosti odborníků, kteří se specializují na práci s ohroženým dítětem a jeho rodinou. Díky tomu vzniká takzvaná podpůrná síť, která si klade za cíl rodinu a dítě podpořit a zároveň rodiče motivovat.

Pro více informací o možnostech řešení konfliktů navštivte web www.institutpromediaci.cz.

 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.