Slušné chování u stolu aneb malá lekce etikety

30.6.2013 | autor: Marie Baxová

Slušné chování u stolu aneb malá lekce etikety

Chování u stolu má svoje pravidla. Jinak se ale chováme v luxusní restauraci a jinak doma. Ale několik zásad, jak správně stolovat, by jste měli dodržovat, ať už jste kdekoliv a v jakékoliv společnosti. Je důležité už malým dětem osvojovat tyto pravidla.

Nehrbte se

U jídelního stolu se nikdy nehrbte, vždy seďte zpříma a nepodpírejte si rukou hlavu. Pod stolem není vhodné křížit nohy, ale měli by být vedle sebe a to u žen přitisknuty více k sobě, u mužů je dovoleno míti je mírně od sebe.

Lokty držte u těla, aby jste neohrožovali toho, kdo sedí vedle. Při jídle nedávejte lokty na stůl a ruce s příborem mějte vždy nad deskou stolu. Když dojíte, není vhodné ruce skládat do klína, ale měli by být vždy vidět.

Co s ubrouskem

Při stolování ať už v restauraci nebo doma se můžete setkat s látkovým ubrouskem, který se pokládá na kolena. Ženy ho rozprostírají jen zpolovic, muži celý. V některých nóbl restauracích vám ho do klína může položit i sám číšník.

Ubrousek slouží jako ochrana oděvu před jídlem a k otíráním úst. Do ubrousku je neslušné smrkat nebo si do něj utírat příbor.

Jak správně používat příbor

Příbor při jídle držíme tak, že nůž je uchopen v pravé ruce ostřím dolů a vidlička v levé ruce a hroty směřují dolů. Leváci si můžou příbor přizpůsobit, jak jim bude co nejvíce vyhovovat. Nůž je neslušné olizovat, je pouze dovoleno otřít ho o stranu vidličky.

Jestliže konzumujete jídlo, které se ani krájen nemusí, nůž nepoužívejte. Když dojíte, odložte vidličku společně s nožem vedle sebe na talíř a to do úrovně, aby střenky ukazovaly pomyslnou 16. hodinu. Pokud jste ještě nedojedli ale chcete si jen odpočinou, položte příbor křížem přes sebe. Jo to znamení číšníkovi, že v jídle budete pokračovat. Lžíci  držte v pravé ruce a vždy jde lžíce k ústům a ne obráceně.

Párátka

Párátka používejte pouze při méně důležitých večeřích. I když si důkladně zakryjete ústa ubrouskem, či rukou, stejně vaše okolí ví, že se rejpete v zubech. Takže u stolu raději ne. Nechte si to třeba na toaletu, kde můžete použít i dentální niť nebo si vyčistit zuby. V soukromí použít párátko samozřejmě můžete, zakrývejte si ale pečlivě ústa. Neměli by jste dělat nic, co by mohlo vaše spolustolovníky odradit od jídla.

I když je v některých zemích říhání projevem spokojenosti s jídlem, v Evropských zemí je to považováno za hrubý přestupek proti etiketě. U stolu je dále vyloučeno mlaskání, skřípání zuby, srkání, slintání nebo i smrkání.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.