Jak přežít zkouškové

3.2.2010 | autor:

Jak přežít zkouškovéV životě každého vysokoškoláka se střídají cykly, které se od sebe svými nároky diametrálně liší. Jinak je potřeba věnovat se škole v průběhu semestru a zcela jinak se musí každý vysokoškolský student potýkat s náporem na svou paměť i nervy ve zkouškovém období. Jak se nedostat do stresu a „zkouškové" přežít s minimální úhonou?

Nepodceňujte přípravu

I když to chce jen málokterý student slyšet, nejlepším způsobem, jak předejít zbytečnému stresu a přetížení v období zkouškového období, je průběžná příprava do školy. Vypracovávat seminární práce průběžně, ne je nechávat až na poslední chvíli těsně před konečným termínem odevzdání, číst zadané studijní texty, skripta a učebnice, z nichž bude zkouška, je nejlepším a skutečně jediným řešením, jak se vyhnout panice provázející konec každého semestru.

Dodržujte předsevzetí

Téměř každý student si na konci náročného zkouškového období zařekne, že příště už to takhle nenechá a další semestr bude vše dělat s předstihem. Předsevzetí jsou krásná věc, ale postupně bohužel elán do učení zmizí. Vždyť existuje tolik možností, co ve volném čase dělat! Vysokoškolští studenti také často pracují, chodí na brigády, aby si vydělali nějaké peníze a byli schopni se o sebe sami postarat, na učení pak již tolik času nezbývá. I přesto by však bylo přínosné, kdyby si každý, kdo se chce vyhnout stresu provázejícímu zkouškové období, vytvořil alespoň jednodušší studijní plán, který by se během roku snažil dodržet. I minimální povědomí o probírané látce se v přípravě na zkoušky odrazí.

První pomoc ve zkouškovém období

Pokud jste se ale již dostali do fáze, kdy zkrátka potřebujete pořádně zabrat, protože začít s učením včera už bylo pozdě, je třeba sáhnout po jiných prostředcích, jak se co nejvíce naučit v co nejkratší době. Zde je pár rad, které by se vám mohly hodit.

1) Rozvrhněte si denní učící plán. Neučte se vkuse, ale dělejte si třeba jednou za hodinu kratší přestávku.

2) Nesnažte se naučit úplně vše naráz, ale nejprve se zaměřte na základní opěrné body, abyste si vytvořili základní představu o tom, o čem probíraná látka je. Teprve poté se učte detaily.

3) Rozhodně vynechejte alkohol i kávu, obojí váš organismus oslabuje a zahlušuje. Raději než odreagovávat se na párty s přáteli zajděte na procházku nebo si zacvičte. Také manuální práce lépe vyčistí hlavu než přemíra alkoholu, po kterém budete ještě druhý den malátní.

4) Dostatečně spěte! Učit se na úkor spánku celou situaci jen zhoršuje. Ospalí a unavení se stejně nic nenaučíte, navíc své tělo oslabíte natolik, že se kapacita vaší paměti i schopnost soustředit se sníží na minimum.

5) Jezte hodně vitamínů. Kromě ovoce sáhněte i po vitamínových doplňcích. Vaši paměť skvěle podpoří přípravky z ginko biloby, tedy jinanu dvoulaločného. S jeho užíváním je dobré začít alespoň měsíc před očekávaným zápřahem na vaši paměť.

Přejeme vám hodně štěstí!



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Luuuuca Neregistrovaný | 2013-03-22 13:48:27
Zkouškové...fuuuuj:-/ už ted kdyz si na to vzpomenu...ale objevila jsem supr vec se kterou jde ucení lépe, protoze jsem koncentrovanejsi a bez unavy. Brainstart - je to životabudič, se kterým jde učení do hlavy:-D
Hodnocení: 0
Vložil: kulička Neregistrovaný | 2011-05-01 19:09:42
Vřele souhlasím s každým slovem!
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.