Jak bojovat proti křečovým žilám

31.1.2014 | autor: Marie Baxová

Jak bojovat proti křečovým žilám

Křečové žíly neboli varixy se mohou objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji na dolních končetinách. I když je důležitý dědičný faktor, který určuje, kdo bude trpět křečovými žílami, mohou se ale i tak objevit u každého jedince.

Proč vznikají?

Aby krev v těle mohla správně cirkulovat, v tomto případě krev z nohou směrem k srdci, musí být na žíly dolních končetin vyvíjen určitý tlak. Pokud není krev v žilách správně odváděná, tlak stoupne, v žilách se nahromadí krev, žilní stěny se roztáhnou až ztratí svoji pružnost a nevrátí se do původního stavu. Ženy mají větší sklon ke křečovým žilám než muži. Často se objevují v těhotenství, ale také v zaměstnání, kde je nutné dlouho stát. Obezita rovněž zvyšuje riziko, protože negativně ovlivňuje odtok krve z dolních končetin. U lidí, kteří jedí stravu s vysokým podílem vlákniny, která zabraňuje zácpě, je, jak se zdá, snížené riziko vzniku křečových žil.

Jak jim můžete předcházet?

Pokud se u vás v rodině křečové žíly objevily, je zde velká pravděpodobnost, že jimi můžete trpět i vy. Do své stravy především zařaďte potraviny bohaté na vlákninu, jako je celozrnný chléb nebo ovesné vločky, zeleninu a čerstvé ovoce. Pijte dostatečné množství vody a vyhýbejte se rafinovaným sacharidům, jako jsou dortíky, sušenky nebo koláče. Velmi prospěšné je sprchování lýtek střídavě teplou a studenou vodou a procvičování lýtkových svalů.

Když už se přeci jen objeví

Když se objeví první křečové žíly, měli by jste začít nosit kompresivní punčochy, které jsou pevné a působí definovaným tlakem na dolní končetiny nebo obinadla, případně používat gely nebo výživové masti. Pokud se stav zhorší je dalším východiskem chirurgické odstranění.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.