Jak bojovat proti křečovým žilám
Křečové žíly neboli varixy se mohou objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji na dolních končetinách. I když je důležitý dědičný faktor, který určuje, kdo bude trpět křečovými žílami, mohou se ale i tak objevit u každého jedince.
Proč vznikají?
Aby krev v těle mohla správně cirkulovat, v tomto případě krev z nohou směrem k srdci, musí být na žíly dolních končetin vyvíjen určitý tlak. Pokud není krev v žilách správně odváděná, tlak stoupne, v žilách se nahromadí krev, žilní stěny se roztáhnou až ztratí svoji pružnost a nevrátí se do původního stavu. Ženy mají větší sklon ke křečovým žilám než muži. Často se objevují v těhotenství, ale také v zaměstnání, kde je nutné dlouho stát. Obezita rovněž zvyšuje riziko, protože negativně ovlivňuje odtok krve z dolních končetin. U lidí, kteří jedí stravu s vysokým podílem vlákniny, která zabraňuje zácpě, je, jak se zdá, snížené riziko vzniku křečových žil.
Jak jim můžete předcházet?
Pokud se u vás v rodině křečové žíly objevily, je zde velká pravděpodobnost, že jimi můžete trpět i vy. Do své stravy především zařaďte potraviny bohaté na vlákninu, jako je celozrnný chléb nebo ovesné vločky, zeleninu a čerstvé ovoce. Pijte dostatečné množství vody a vyhýbejte se rafinovaným sacharidům, jako jsou dortíky, sušenky nebo koláče. Velmi prospěšné je sprchování lýtek střídavě teplou a studenou vodou a procvičování lýtkových svalů.
Když už se přeci jen objeví
Když se objeví první křečové žíly, měli by jste začít nosit kompresivní punčochy, které jsou pevné a působí definovaným tlakem na dolní končetiny nebo obinadla, případně používat gely nebo výživové masti. Pokud se stav zhorší je dalším východiskem chirurgické odstranění.
Autor: Marie Baxová
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.