Běh: nejdostupnější cesta ke skvělé kondici

9.9.2009 | autor:

Běh: nejdostupnější cesta ke skvělé kondici

Výživa, spánek a pohyb – tři základní věci, které je třeba dodržovat, abychom si udrželi krásu, zdraví a psychickou pohodu. Podívejme se nyní na poslední z nich, kterým je pohyb. Pohyb je nejpřirozenější fyzická potřeba lidského organismu. Byli jsme stvořeni k fyzické aktivitě.

Rozhýbejte se!

Když je tělo nedostatečně „používáno“,  leniví, chátrá a stárne. Krom toho se také zanáší, protože absence pohybu způsobuje zpomalování funkčních procesů v těle, jakým jsou metabolizmus, proces distribuce kyslíku nebo transport živin. Existuje mnoho způsobů, jak uspokojit tuto základní potřebu organizmu. Každému z nás vyhovuje jiný druh sportu, jiná intenzita a jiná frekvence. Běh je nejlevnější a na vybavení nejméně náročný sport, který můžete provozovat kdykoliv, jakkoliv často a jakkoliv dlouho. Nemusíte si platit žádné předražené kurzy a permanentky do tělocvičny také nepotřebujete. Chce to mít jen dobré boty a chuť vyběhnout.

Prozkoumejte svou kondici

Začněte průzkumným vyběhnutím, abyste zjistili, které cesty a jaká trasa vám vyhovuje. Můžete si vzít do uší MP3 přehrávač. Hudba příjemně motivuje a nabudí vás. Jen buďte opatrní, jdete-li běhat na rušnější místa, kde musíte sledovat provoz. Z bezpečnostních důvodů je lepší, když hudbu necháte doma. Jdete-li ale do lesa nebo do parku, pak je hudba příjemný společník.

Nepřepínejte se

Je dobré běhat obden. Jeden den pohyb, druhý den relaxace. Prvních pár dní si nenakládejte mnoho, když to přeženete, mohlo by to být velmi demotivující. Běhejte tak, ať vás to baví. Prvních několik minut dejte plicím šanci, aby se rozdýchaly, srdce se také musí adaptovat na nový stupeň zátěže. Vyběhněte zvolna, poklusem, postupně zrychlujte do příjemného tempa. Nejprve se budete cítit brzy zadýchaní a unavení. Budete mít dokonce chuť zpomalit a vrátit se k chůzi. Po deseti až patnácti minutách běhu však budete cítit, jakoby se plíce roztáhly a bude se vám dýchat už lépe. To samé budete pociťovat v dolních končetinách. Nohy se potřebují „rozběhat“.  Dejte jim šanci minimálně patnáct minut. Pak bude následovat ustálení a adaptace na zátěž. V tomto vyrovnaném stavu se již budete cítit dobře. Můžete buď setrvat, nebo zrychlit tempo.

Dbejte na vyváženost
 
Při běhu si hlídejte symetrický pohyb horních i dolních končetin. Ujistěte se, že nenapadáte na jednu nohu více a že se odrážíte oběma nohama stejnou silou. Vnímejte rytmický pohyb paží. Měly by se pohybovat podél těla, nikdy ne lokty do stran. Pohyby paží nám pomáhají v pohybu. Nedopusťte tedy, aby vás nesprávným vedením unavovaly. Při nesymetrickém „máchání“ rukama dochází k nestejnoměrné zátěži svalů hrudního koše a to často způsobuje známé píchání v boku. Dech má být při běhu pravidelný. Nikdy ho nezadržujte.

Dopřejte si dobrou obuv

Důležitá je také obuv. Běžecká obuv má měkkou podrážku a anatomicky tvarovanou vložku, aby byly obě klenby chodidla (příčná i podélná) dostatečně podloženy. Při běhu dochází k nárazům, které je třeba co nejlépe tlumit. Nevhodná obuv může způsobovat bolesti kolen i kyčlí. 
 
Při pravidelném tréninku budete již po dvou týdnech pociťovat adaptaci na zátěž a budete se moci radovat z nového přílivu energie. Zjistíte, že pohyb nás neunavuje, ale naopak občerstvuje a dodá také nový příjemný pocit z vlastního těla. Běh se stane rituálem, na který se těšíte, a pouze vaší chvílí, kdy si můžete ode všeho odpočinout.

Tereza Šírová



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.