Softshell: prát či neprat?

17.5.2018 | autor: Redakce PŽ

Softshell: prát či neprat?

Softshell je stále oblíbenější a většina z nás už doma nějakou tu softshellovou bundu má. Výhody tohoto málem zázračného materiálu mohou časem upadat. Aby byla vaše softhellka stále funkční, je třeba se o ni také náležitě postarat.

Vzhledem k tomu, že materiálů se softshellovým povrchem je dnes celá řada a každý si žádá trochu jinou péči, musíte se na začátku trochu zorientovat. Nejlépe uděláte, když si pečlivě prohlédnete informace od výrobce. Zjistěte si z jakého typu softshellu vaše bunda je a podle toho zvolte čisticí přípravky i postup.

Membránový softshell

O membránový softshell se starejte obdobně jako o goretexovou bundu. Při praní se z membrány odstraní špína a nečistoty, a tím se obnoví její činnost, proto ji perte pravidelně. Pro praní vyberte prášek, který je speciálně určen pro údržbu softshellu, nikdy nepoužívejte běžný prací prášek, který by mohl softshell narušit. Stejně tak zapomeňte na aviváž nebo impregnaci přímo do pračky. Jediný efekt, kterého tím docílíte, je ucpání membrány. Bunda tím pádem ztratí svou prodyšnost.

Nemembránový softshell

Péče o lehčí, nemembránový softshell, který se někdy nazývá hustě tkaný softshell, je snazší. Vzhledem k tomu, že chybí membrána, odpadá starost o její ucpávání škodlivinami z lidského potu. Nicméně i praní bund z tohoto materiálu je žádoucí.

Jak prát softshell

Dodržování následujících pravidel vám pomůže udržet vaše softshellové oblečení ve formě.

  • Než dáte bundu do pračky, odstraňte drobné nečistoty navlhčeným hadříkem či houbičkou.
  • Zapněte všechny kapsy a otočte bundu naruby.
  • Softshellovou bundu perte maximálně na 40 °C, pokud chcete mít jistotu, nastavte spíše 30 °C.
  • Dbejte na dobré máchání, aby se odstranil veškerý prášek.
  • Bundu neždímejte, a pokud to není výslovně dovoleno od výrobce, nesušte ji v sušičce. Ruční ždímání by mohlo narušit membránu.
  • Podle potřeby bundu ještě vlhkou naimpregnujte.

Než se pustíte do praní, pročtěte si pokyny od výrobce, ušetříte si tím spoustu problémů při případné reklamaci. Navíc, pokud se budete o softshellku dobře starat, vydrží vám déle a vy ušetříte za pořízení nové bundy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.