Jak zavařovat?
V dnešní době lze v supermarketech zakoupit stovky džemů, marmelád a ovocných kompotů, avšak není nad to vyrobit si pořádný, poctivý a kvalitní džem doma. Zavařování v dnešní době není už nic těžkého, avšak je zapotřebí znát a dodržovat pár základních pravidel. Poté už záleží jen na vaší chuti, vkusu a touze, jak si džemy, marmelády a povidla uděláte.
Marmeláda nebo džem
Lidé často tyto dva pojmy považují za jedno a to samé, ale opravdu se nejedná o úplně stejnou pochutinu. Rozdíl mezi džemy a marmeládami je převážně v konzistenci. U džemů konzumenti mohou kousnout do kusů ovoce bez přidání cukru. Za to v marmeládě je ovoce pouze v podobě pyré, připravuje se z ovocné kaše, která se prolisuje a přidává se do ní cukr.
Příprava před zavařováním
Ať už se rozhodnete vytvořit jakoukoliv dobrotu, je nutné, abyste měli připravené všechny pomůcky a suroviny, které jsou pro výrobu nezbytné. Základ tvoří ovoce, které nesmí být nahnilé, cukr a zavařovací sklenice. Dále při zavařování budete potřebovat:
- měchačku
- dírkovanou sběračku pěny
- klasickou naběračku
- hrnec s velkým dnem
Jaké použít ovoce?
Marmelády a povidlalze vyrábět hlavně z takového ovoce, které je bohaté na přírodní pektin. Díky obsaženému pektinu vznikne po zavaření ovoce rosolovitá konzistence. Nejvíce přírodního pektinu obsahuje rybíz nebo angrešt, tento druh ovoce je vhodný i pro pečené čaje. Pokud nechcete rybízovou či angreštovou marmeládu, můžete využít jiné druhy ovoce. Počítejte však, že s jinými druhy ovoce bude větší práce.
Výroba ovocného kompotu
Máte-li rádi ovocné kompoty, jejich výroba spočívá v tom, že zavaříte kusy ovoce a předvařené ovoce pak necháte vychladnout. Ty poté vložíte do zavařovací sklenice. Toto předem předvařené ovoce se nejčastěji zalévá cukerným nálevem nebo se ovoce v sklenici prosype cukrem a doplní převařenou vodou.
Výroba ovocných marmelád
Rozhodli jste se pro výrobu marmelády, při výrobě je nutné nejdříve nakrájet ovoce na menší kousky, které následně podlijete trochou vody, a pak je na sporáku dusíte. Ovoce musí být přiměřeně měkké, proto jej vařte do rozvaření. Horkou hmotu poté prolisujte přes síto nebo přes kuchyňský robot.
Prolisovanou směs vložte znovu do hrnce a přiveďte k varu. Postupně přidávejte cukr a během vaření směs neustále míchejte. S poslední dávkou cukru marmeládu vařte 10 minut.
Když je směs hotová, následuje její zavaření. Ovocnou směs nalijte do zavařovacích sklenic a po nalití ji ihned uzavřete. Až takto naplníte všechny sklenice, vložte je do zavařovacího hrnce s horkou vodou a teploměrem a hrnec přikryjte pokličkou. Voda v hrnci by měla sahat zhruba do 4/5 objemu sklenice nebo dva prsty pod závěrem. Teplota by měla činit 80 ºC. Nechte sklenice v hrnci zhruba na 20 minut a po jejich vyjmutí je postavte do dřezu s horkou vodou. Postupně přilévejte studenou vodu.
Jaký je základ pro zavařování?
Základem každého zavařování je cukr nebo další umělá sladidla. Kromě cukru můžete do směs přidat také koření (např. hřebíček, skořice, badyán atd.).
Na co si dát pozor?
Ať už máte v plánu vyrobit džem, marmeládu, povidla nebo kompot, zapamatujte si následující body, které jsou velice důležité pro úspěšné zavařování:
- Dbejte na hygienu, která je při zavařování velice důležitá.
- Použité sklenice i víčka musí být nepoškozené a důkladně vyvařené. Po omytí sklenice ničím neutírejte a nechte je jen oschnout.
- Víčko na sklenici musí perfektně sedět.
- Všechno ovoce perfektně omyjte.
- Mezera mezi víčkem a směsí musí být okolo 1,5 cm.
- Na všechny sklenice nalepte štítek s obsahem a datem výroby.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.