Halux Valgus neboli vbočený palec. Jak vzniká a co s tím?

23.7.2013 | autor: Marie Baxová

Halux Valgus neboli vbočený palec. Jak vzniká a co s tím?

Vbočený palec vlastní hodně lidí, častěji trápí více ženy než muže a ti z vás, kteří o tom vědí svoje, ví, jak dokáže pěkně potrápit. Bolesti při chůzi ale i v klidu, snížení pohybové aktivity či dokonce její zánik. Co se s tím ale dá dělat a jak tomu hlavně předcházet?

Jak a proč vzniká?

Nejčastější příčina vzniku je špatná obuv. Vbočený palec se může objevit již v nízkém věku, a včas by se měla zahájit léčba. Nošení vysokých podpatků, velmi úzkých bot či naopak velmi volných může dát za vznik vbočení palce.

Další možností vzniku bývá i dědičnost.

Důsledek se dostavuje postupně, nikdy nejde o vrozenou vadu, pouze k ní můžete mít již zmíněné dědičné dispozice.

Při nošení nesprávné obuvi, vám mohou ochabovat šlachy a vazy v oblasti nártu a chodidla. To vede často ke vzniku ploché nohy a tím dochází ke ztrátě rovnováhy kloubů, nejčastěji kloubu palce. Ten se pomalu nahýbá od ostatních prstů, až jeho článek může překrývat ostatní prsty na noze.

Kloub je pak červený a na dotek bolestivý.

Co s tím?

Pokud trpíte tímto ortopedickým onemocněním, je vhodné v čas navštívit lékaře. Ten zhodnotí akutnost onemocnění a způsob léčení.

U lehčích případů se doporučují korekce, které se vkládají mezi palec a druhý prst. Nosí se během dne a lze je přikládat i na noc.

Dále se doporučují ortézy, které zmírňují bolest a zabraňují tak i dalšímu odklánění kloubu. Přikládají se na noc.

Velmi užitečné jsou i speciální ponožky pro všechny, kdo mají Halux Valgus.  Tyto ponožky fixují záprstní kůstky, a tím dostávají palec do správné polohy. Doporučuje se nosit ponožky 2 hodiny denně a postupně dobu prodlužovat.

Pokud již nic nepomůže je nejlepším řešením operace, kterých je několik, podle stupně postižení. Její léčba je ale ve všech případech  velmi bolestivá a trvá několik týdnů.

Základem všeho je prevence a to platí i u vbočeného palce. Noste proto pouze kvalitní, nejlépe zdravotní obuv dámská, která vám podpírá klenby a napomáhá správnému držení těla.Autor: Marie Baxová

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.