Jak zvládnout inkontinenci

19.5.2015 | autor: Redakce PŽ

Inkontinence je velice nepříjemný zdravotní problém, který může v životě potkat i vás. Pravda je, že se častěji objevuje u žen (podle statistik až u 50%) a zpravidla po padesátém roce či v průběhu menopauzy. Inkontinence je současně společenským problémem, který vás může úplně vyřadit z běžného rytmu života. Není tedy možné ji podceňovat a už vůbec ne ignorovat. Máte z inkontinence strach? Trpíte jí a potřebujete pomoci? Poradíme vám, jak problém vyřešit!

Jak a proč inkontinence vzniká?

Inkontinence není nemoc, ale je příznakem. Může se vyskytovat hned z několika různých příčin, podle toho se také rozlišují typy inkontinence:

  1. stresová - samovolný únik moči při nenadálých situacích jako je smích, kýchnutí, kašel apod.
  2. urgentní – typickým příznakem je náhlé nucení na močení, které se objevuje nečekaně a třeba i několikrát během noci. Je tak silné, že někdy žena nestihne ani na záchod dojít.
  3. z přeplnění – souvisí s poruchou močového měchýře, který není schopný se vyprázdnit

Člověk může trpět i smíšenou inkontinencí (kombinací výše zmíněných). Ve všech případech dochází k samovolnému a tedy nijak nekontrolovatelnému úniku malého i většího množství moči. Z tohoto důvodu je inkontinence i závažným sociálním problémem. Nepříjemný zápach a pocit nečistoty může člověka úplně paralyzovat a donutit ho, aby žil pouze v ústraní svého domova.

Léčba není složitá

Nemusí to ale tak být. Projevy inkontinence je možné efektivně mírnit a léčit je. Pokud již únikem moči trpíte, určitě byste měli používat speciální inkontinenční pomůcky, které zajistí komfort, zamezí průniku moči na prádlo a eliminují i nepříjemný zápach. Pořídit byste si měli inkontinenční vložky a také podložky, které zadrží moč, která unikne během noci a zabrání jejímu vsáknutí do matrace.

TIP –inkontinenční pomůcky za dobré ceny je možné koupit na www.care4you.cz. Obchod nabízí urologické vložky pro ženy i pro muže, podložky i pleny pro dospělé.

Ve všech případech je nezbytně nutné navštívit lékaře. Ten by měl určit příčinu úniku moči a zahájit řádnou léčbu. Inkontinence se léčí pomocí hormonální léčby a speciálního cvičení. V těžkých stádiích je třeba provést operační zákrok. Pamatujte si, že čím dříve se s léčbou začne, tím snadnější je cesta k úplnému uzdravení.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.