Myslete včas na prevenci rakoviny kůže
Rakovina kůže se objevuje stále častěji. Vliv na to má tenčí ozonová vrstva, která propustí větší množství škodlivého UV záření. Naše pokožka se s tím nedokáže vypořádat a celé to vede ke vzniku melanomu. I když se někomu toto onemocnění může zdát jako zanedbatelný problém, opak je pravdou. Je dobré nepodceňovat prevenci. Ta spočívá nejen v dostatečné ochraně pro pokožku, ale i v pravidelných vyšetřeních.
Z čeho může vzniknout rakovina kůže
Nebezpečná rakovina kůže vzniká působením slunečního světla na pokožku. Nejčastěji se tak děje při pobytu na přímém slunci mezi desátou hodinou dopolední a třetí hodinou odpoledne. Náchylnější bývají lidé s přirozeně světlou pokožkou. Zvýšený výskyt melanomu byl zaznamenám i u těch, kdo mají dědičné předpoklady pro vznik tohoto onemocnění. Pokud se ve vaší rodině vyskytují znaménka či se přímo objevila rakovina kůže, je nutné věnovat maximální péči správné prevenci. Problematické bývá i vystavení mateřských znamének slunci. V těchto strukturách bývá nahromaděno velké množství kožního barviva melaninu a jedná se o citlivé oblasti pro vznik nádorového bujení. Více rizikové je přímé spálení než časté opalování s ochranou krému s příslušným UV faktorem.
Jak se projevuje rakovina kůže
Podivně vypadající mateřské znamínko, které najednou změnilo barvu, zvětšilo se či se jinak změnilo. To může značit problém. V zásadě rozlišujeme čtyři druhy rakoviny kůže s mírnými odlišnostmi. Více než polovinu všech melanomů tvoří povrchově se šířící. Ten vypadá právě jako neforemná a často vystouplá tečka tmavě hnědé až černé barvy. Druhou nejčastější variantou je takzvaný nodulární melanom. Ten bývá typicky vystouplý a čím déle ho máte, tím se dostane do hlubších vrstev kůže. Další formou je lentigo maligna melanom, který se objevuje hlavně u starších lidí, kdy jsou pro něj typické plošky střídající se tmavé a světlé barvy.
Neinvazivní vyšetření
Pravidelné vyšetření by mělo být součástí prevence. Jedině včasným odhalením melanomu je možné ho efektivně a bez větších následků odstranit. Vyšetření digitálním dermatoskopem dokáže odhalit i potenciálně nebezpečná znaménka s předpokladem pro rozvoj nádorového bujení. Celotělové vyšetření znamének umožní porovnat změny v čase mezi jednotlivými vyšetřeními. Případné patologické změny jsou tedy jasně viditelné na první pohled. V případě, že dojde k odhalení podezřelého znaménka, je na řadě konzultace s kožním lékařem a následná efektivní léčba. Kontrola znamének by měla být prováděna alespoň jednou za pět let. U náchylných jedinců se doporučuje alespoň jednou ročně. Nejlepším obdobím bývá podzim, kdy se mohou projevit případné změny z léta. Právě v létě je totiž pokožka nejvíce namáhána a vystavována slunečnímu záření.
Přečtěte si více informací o vyšetření.
Pravidelnou návštěvou vyšetření si můžete ušetřit značné problémy plynoucí ze zanedbání léčby. Stejně jako u všech nemocí, i tady u rakoviny platí, že prevence je nejlepším lékem. Nejmenší šance, že se onemocnění vrátí, je právě u včas objevených nálezů, kdy se postižené buňky nestihnou rozšířit po těle. Na vyšetření získáte i přehled o tom, jaká znaménka mohou být riziková a jaké části těla byste si měli především chránit před přímým slunečním zářením.
Jak na prevenci
V rámci prevence se snažte nevycházet na slunce bez dostatečné ochrany pokožky pomocí speciálního opalovacího krému. Během léta kolem poledních hodin je lepší nevycházet vůbec. Pokud to však musí být, volte minimálně ochranný faktor 50 SPF. Opravdu nezapomínejte na pravidelné vyšetření zejména v případě, že je vaše pokožka hodně citlivá či se ve vaší rodině objevila rakovina kůže. Na mateřská znaménka, která bývají vystavena slunečními záření, vždy nanášejte větší vrstvu krému s vysokým ochranným faktorem pro zajištění alespoň minimální ochrany před případnými zhoubnými jevy.
Platí, že je dobré používat opalovací krém skutečně pravidelně. Mnohdy stačí jedna neopatrnost vedoucí ke spálení pokožky a problém je hned na světě. Nezapomínejte ani na oblast obličeje. Ženy jistě ocení možnost používat make-up s ochranným faktorem proti UV záření.
Co dělat, když vám objeví melanom
Pokud pozorujete podivný vývoj mateřského znaménka, nebo se vám objevila zvláštní skvrna, je dobré navštívit svého lékaře. Ten vám doporučí návštěvu specialisty a navrhne vhodné vyšetření pro odhalení typu melanomu. Specializovaný lékař navrhne nejlepší způsob odstranění problému a doporučí vám, jak máte postupovat dále. V žádném případě nemusíte panikařit, protože díky správným postupům a hlavně včasné diagnóze nemívá melanom žádné dlouhodobé následky. Může se však vracet, a proto je nutné chodit pravidelně na kontroly ideálně celého těla, jestli se rakovinná buňka neusídlila jinde.
Možnosti léčby
Nejdříve se provádí biopsie pro zjištění, jestli je nádor zhoubný. Melanom se léčí chirurgickým odstraněním. Spolu s melanomem se odstraňují i přilehlé lymfatické uzliny, ve kterých se mohou nacházet rakovinné buňky. Ty by se mohly šířit dále po těle a případně by došlo ke vzniku rakovinného bujení v jiném orgánu či na jiném místě v pokožce. Po tomto zákroku je pacient povinen navštěvovat kontrolu přibližně jednou za půl roku, a to po dobu pěti let. Slouží to jako opatření proti případnému navrácení rakoviny.
Na závěr je nutné znovu upozornit, že naprosto nejlepší léčbou je správná prevence a ochrana pokožky před UV zářením. Hned na dalším místě stojí prohlídky pro včasné odhalení možného problému.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.