Zkušenosti zubní lékařky: Jak léčit úrazy zubů

26.1.2012 | autor: Redakce PŽ

Zkušenosti zubní lékařky: Jak léčit úrazy zubůNaše zuby mohou být jednak naší chloubou, ale často bývají i neštěstím - zvlášť když s nimi máme problémy. Víte, že asi desetina českých dětí si způsobí úraz zubů? Do patnácti let věku prodělá úraz zubů téměř polovina z nich, z toho čtvrtina opakovaně. Nejčastější úrazy jsou ve věku mezi dvěma až třemi roky. Když jde o zuby mléčné, většinou nejsou následky trvalé. Problém ovšem nastává, dojde-li k úrazu zubů stálých.

Jaké zuby jsou ohroženy?


Nejvíce poškození stálých zubů se objevuje v mladším školním věku. Zvýšené riziko hrozí zejména u zubů nepravidelně postavených, oslabených kazem či rozsáhlými výplněmi. V dočasném chrupu bývají nejčastěji poraněny horní řezáky, zejména pokud ční dopředu a převažují úrazy závěsného aparátu. Problém nastává, pokud při poranění dočasných zubů jsou současně poškozeny i zárodky stálých zubů. Není to ale běžné, alespoň co jsem za svou praxi viděla. Ve stálém chrupu jsou opět nejvíce ohroženy úrazem horní řezáky, méně často pak dolní řezáky a horní i dolní špičáky.

Úrazy zubů se nejčastěji stávají při hrách, sportu (např. jízda na kole, hokej), ale i v hodinách tělesné výchovy může dojít k úrazu zubů. Děti také padají na zem, z postýlky, na hrany nábytku, což bývá způsobené jejich nedkonalou stabilitou a nezkušeností. Další nepříjemné úrazy jsou způsobené při jízdě na sněhových lopatách a bobech při zimních radovánkách. Vzácně je příčinou úrazu i násilí.

Ošetření úrazu zubů


Každý úraz zubůse více či méně dotýká jednak zubu jako takového, ale dotýká se i jeho okolí. Na zubních korunkách dochází k nalomení či zlomeninám nebo podvrtnutí, někdy i k vyražení. Následky se často střádají do dospělosti. Znamená to vyloučení zubu nebo ztráta vitality - života. Na rentgenu je potom vidět zub před vyloučením proděravělý podobně jako ementál. Zub může také ztmavnout nebo zešednout, což je běžně u některých lidí k vidění.

Když si úraz zubu způsobíte, zubní lékař se vám bude snažit zrekonstruovat původní podobu zubu. V první řadě je ale důležité se postarat o "zdraví zubu". Pokud se nepodaří zachovat zub živý, je třeba odborně vyčistit kanálek. Žádný strach - původní tvar zubu lze dořešit bílými kompozitními výplněmi, korunkami, můstky, na což má moderní stomatologie množství metod.

Já sama  se při ošetřování úrazů stálých zubů snažím zachovat život zubního nervu, zejména u zubů s nedokončeným vývojem kořene. Je zajímavé, že v okamžiku, kdy zub prořezává do dutiny ústní, není ještě zdaleka vyzrálý. Zubní korunka má již definitivní velikost a tvar, přestože její tvrdé zubní tkáně dozrávají do své kvality ještě několik let. Zubní kořen také nemá definitivní délku ani tvar. Do své konečné podoby dorůstá průměrně až po třech letech od prořezání zubu. Pro vývoj kořene je nezbytná zdravá dřeň! Pokud zub ztratí své nervové a cévní zásobení, zastaví se ve svém vývoji a zub má potom krátký kořen, který má také zkrácenou životnost. V dospělosti se může takto postižený zub i v kosti „ ztratit".

První pomoc při úrazu zubů

K nejzávažnějším úrazům stálých zubů je úplné vyražení zubu z jamky, v němž je zub v čelisti uložen. Ale i v tomto případě je ještě šance na jeho záchranu. Rozhodující je poskytnutí první pomoci a včasná návštěva stomatologa do hodiny. Zub, pokud nejsou poškozené tvrdé tkáně, je totiž možné opět vsadit do lůžka. Pro transport zubu je vhodná dutina ústní. Suché prostředí není k přenesení zubu vhodné. Pokud je poraněn i ret, na poraněné místo přiložíme čistý vlhký kapesník a dítě co nejrychleji dopravíme k zubnímu lékaři, někdy pomůže i na několik dní měkká strava.

Stalo se mi, že mi jedna maminka volala večer domů, že si její syn zlomil zuby na skateboardu. Poslala jsem je hledat úlomky a naložit je do mléka. Oba rodiče večer hledali s baterkou v ruce synovy zuby na vozovce. Druhý den jsem úlomky přilepila ke zbytku zubu, a dokonce i na tomto zoubku byl později nalepený zámek rovnátek!

Jak vidíte, ošetřit zuby po úrazu tak, aby na nich nebylo v budoucnu nic znát, je při troše štěstí a zubařových schopnostech a zkušenostech možné. Přesto se ale raději snažte úrazům zubů předcházet. Hlavně při sportu doporučuji ochranné pomůcky. Děti by měly nosit helmy, ochranné přilby, chrániče chrupu (vhodný sportovní chránič zubů má poskytovat dostatečnou ochranu a příjemně se nosit) a v neposlední řadě léčit výrazně čnějící přední zuby.



Jitka Kovářová (více o ní zde)

Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.