3 fakta o akustice a sluchu

26.7.2017 | autor: Redakce PŽ

S hudbou se setkáme téměř všude, a to nejen na koncertech nebo diskotékách. Na hudební kulisy narazíme v restauracích nebo supermarketech. Nemluvě o tom, že není nic příjemnějšího než zasloužený odpočinek po náročném dni při poslechu alba oblíbeného interpreta. Proto se s námi podívejte na 3 fakta, která vám pomohou lépe se zorientovat ve světe zvuku a hudby:

# 1

Hudba na rockovém koncertě sice způsobuje dočasnou ztrátu sluchu, ale ne jeho trvalé poškození. Lidský práh bolestivého zvuku je 140 dB. To je důvod, proč ve většině případů může hudba na rockovém koncertě trochu bolet (a to i když nejste blízko reproduktorům). Ve skutečnosti bylo prokázáno, že dlouhodobější vystavení reproduktorům s hodnotou 90 dB nebo více způsobuje postupnou ztrátu sluchu.

Pro srovnání, běžná konverzace tvoří zvuk o síle 70 dB; řetězová pila 110 dB; rockový koncert 140 dBa start rakety 180 dB.

# 2

Lidské ucho je nejvíce citlivé na zvuk v rozsahu 1000 Hz až 5000 Hz. Tento rozsah se ale ve skutečnosti snižuje v průběhu času, protože jak jsme starší, naše sluchové ústrojí se postupně opotřebovává.

# 3

Frekvence nad 20 000 Hz lidé neslyší. Ultrazvukové frekvence ale mohou slyšet i některá zvířata, včetně psů a koček. Na opačném konci spektra jsou frekvence pod 20 Hz – ty jsou naopak pro lidské ucho příliš nízké. Děti jsou ale schopné slyšet zvuky nižší frekvence než dospělí – zvláště pokud jde o jemné zvuky, jako je například bzučení světla.

Na základě těchto poznatků výrobci zvukových zařízení, jako je například slovenská firma Orava, neustále vyvíjejí nové a lepší technologie pro ještě kvalitnější poslech. Ať už to jsou bezdrátová BLUETOOTH® sluchátka s mikrofonem S-350, která díky dynamickým reproduktorům uspokojí nároky i těch nenáročnějších posluchačů, nebo to jsou oblíbená rádia a radiomagnetofony, případně klasické repro soustavy.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.