IIFYM – můžu jíst cokoliv a hubnu

28.6.2015 | autor: Redakce PŽ

IIFYM – můžu jíst cokoliv a hubnu

Způsob stravování označovaný zkratkou IIFYM, která zkracuje If It Fits Your Macros a znamená, Jestli ti to sedí do maker (můžeš to sníst), je v poslední době velmi populární stravovací směr, který má až neuvěřitelné výsledky. V čem spočívá, co je nutné dodržovat a pro koho je tento styl stravování vhodný?

Nepočítáte kalorie, ale přijaté makroživiny

Makroživiny jsou základní složky potravy. Jsou to bílkoviny, sacharidy a tuky. Cílem IIFYM je nalezení správného poměru těchto živin tak, aby to mělo požadovaný efekt na váš organismus. K vypočítání slouží kalkulačka volně dostupná na internetu (po zadání výrazu IIFYM calculator). Tam vyplníte všechny důležité údaje – věk, výška, váha, pohybová aktivita a zvolíte si požadovaný cíl. Jiné hodnoty vám to vypočítá, pokud chcete hubnout, udržovat hmotnost, nebo nabírat ideálně svalovou hmotu.

Jezte, co vám hodnoty stačí

Potom je dobré stáhnout si aplikaci (nebo používat internetovou verzi) kalorických tabulek, nebo MyFitnessPal, který je sice v angličtině, ale na IIFYM se hodí více. Na internetu existuje spousta návodů, jak s těmito pomocníky pro počítání zacházet.

Následně si zapisujete, co jíte (ze začátku budete muset některé potraviny vážit, ale to není zas takový problém a později množství dostanete do oka) a hlídáte si, abyste jedli podle svého cíle. Důležité je jíst ideálně přesně tolik, kolik máte vypočítáno a nesnažit se jíst méně.

Hlavní výhodou počítání makroživin je to, že si občas můžete dát i něco nezdravého, co vám bude sedět do hodnot. IIFYM tedy nabízí možnost stravovat se podle svých výsledků bez potřeby dodržovat striktní a fádní jídelníčky.

Je to pro vás vhodné?

IIFYM byl vytvořen primárně pro lidi se zvýšenou fyzickou aktivitou, ale pokud nastavíte odpovídající výdej energie, je vhodný téměř pro každého. Navíc přináší výsledky, které pozitivně ovlivní i vaši psychiku, nebo zlepší vaše předchozí negativní zkušenosti se snahou zhubnout, nebo dodržovat určitý stravovací režim. Díky nižším nárokům na silnou vůli a soustředění se pouze na super zdravé potraviny, je to tento styl stravování dlouhodobě udržitelný a při troše snahy se nedostane do bludného kruhu jojo efektu.

Velmi dobré výsledky přinesl tento styl stravování lidem, kteří trpěli poruchami příjmu potravy – nejčastěji tzv. záchvatovitým přejídáním a přehnanou snahou o dokonalý jídelníček se spoustou stresu okolo, protože měli pocit, že jinak svého cíle nedosáhnou.

Klíč ke všemu je tedy ve správném množství a v nalezení rovnováhy.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.