Jak předejít jarní depresi

4.3.2020 | autor: Redakce PŽ

Jak předejít jarní depresi

Nejspíš to znáte. Jen co se venku začnou objevovat první paprsky jarního slunce a první květy, vy máte najednou náladu pod psa. Jste unaveni a nic vás nebaví. To jsou typické příznaky jarní deprese, která postihuje téměř každého z nás. Ale jak tomuto zákeřnému stavu předejít a období jara si náležitě užít?

Věnujte čas samy sobě

Nejen příroda se na jaře probouzí, ale i vaše tělo. Pokožka je po zimě vysušená a unavená, takže si zaslouží regeneraci. Zajděte si na masáž a nechte o sebe pečovat. Existuje hned několik druhů a je jen na vás, čemu dáte přednost. Bude to tradiční thajská, čokoládová nebo třeba jávská masáž? Načerpáte novou energii a necháte odpočinout tělo i mysl. Je to ideální způsob, jak dobít baterky a přinést svému tělu uvolnění i zklidnění při nadměrném duševním i fyzickém vypětí. Masáže navíc regenerují pokožku, navrací kvalitní spánek a navozují příjemnou náladu. Skvělý start na jaro!

Odpojte se na víkend

Dnešní doba je přehlcena všemi sociálními sítěmi a staly jsme se otroky svých mobilních telefonů. Napadlo vás někdy, jaké by to bylo nevzít celý víkend mobil do ruky? Ignorovat Facebook, Instagram i e-mail a užívat si pár dnů jen se svými nejbližšími? Zkuste to a budete se cítit jako znovuzrození. Tento mobilní detox můžete spojit s víkendovým pobytem, kde úplně zapomenete na to, že nějaký mobil existuje. Doporučujeme vyzkoušet romantickou noc na slámě v pivních lázních. Odpočinek na slaměném lůžku a k tomu tradiční pivní procedury zaženou i tu nejšpatnější náladu. Součástí pravé pivní koupele v dřevěné kádi je i neomezená konzumace piva. Pokud si k tomuto zážitku vyberete i skvělého parťáka, krásný víkend plný odpočinku je zaručen.

Překonejte se

Každý máme z něčeho strach nebo respekt, ale co takhle zkusit ho překonat? Udělat něco, co by vás nikdy nenapadlo, že zvládnete? Máte strach z výšek a na tandemový seskok padákem si opravdu netroufáte? Zkuste ho překonat například vyhlídkovým letem nad vaším oblíbeným místem. Vidět krajinu z ptačí perspektivy je nezapomenutelný zážitek a vám to udělá dvojnásobnou radost a pocit, že když chcete, dokážete cokoli. Pokud pro vás tohle není žádná výzva, zkuste třeba létání ve větrném tunelu. Každá minuta v tunelu je jako jeden seskok z letadla a zažít volný pád nebylo nikdy dostupnější. Vzduch zde proudí rychlostí 200 – 270 km/hod a to už je pořádný vítr!

Uspořádejte si šatník

Také ráno stojíte u šatní skříně a v hlavě vám zní věta: „Nemám co na sebe!“? Nebojte, nejste v tom samy. Jaro je ideálním obdobím, kdy si udělat pořádek ve skříni a vyřadit z ní to, co už nenosíte. Zkuste být nekompromisní a opravdu vyčlenit vše, co jste za poslední rok neměli na sobě. Oblečení nemusíte vyhazovat, ale prodat na internetu nebo věnovat na charitu. Jistě udělá užitek ještě někomu jinému. A pak můžete vyjít s čistým svědomím do obchodů, protože to místo v šatníku by se přece mělo zaplnit novými kousky!

Choďte pěšky, sportujte

Jedním z nejvýraznější příznaků jarní deprese je únava, kterou způsobuje nedostatečný přísun kyslíku ke tkáním. Obrana proti tomuto je velmi snadná, a to dobrá fyzická kondice. Nemusíte hned běhat maratony, ale stačí se místo ježdění autobusem častěji projít. Pohyb na čerstvém vzduchu vám jistě prospěje. Samozřejmě můžete přidat další sport, jako je například běh či plavání. Sporty nepřispívají pouze k lepší fyzické kondici, ale pravidelná fyzická zátěž má svůj pozitivní vliv i na uvolňování hormonů, především endorfínu, kterému se také říká hormon štěstí.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.