Je libo sklenku bílého? Nebo raději červeného?

14.6.2018 | autor: Redakce PŽ

K vlahým letním večerům bezesporu patří sklenka kvalitního vína, ať již bílého, červeného či růžového. Nebo byste si raději dali bublinky?

Co máme na výběr? Bílé víno, červené víno, růžové, šumivé víno, sekty, destiláty a tím nabídka trhu ani zdaleka nekončí. Jak se v ní vůbec orientovat? A k jaké příležitosti jednotlivá vína vlastně popíjet?

Bílé nebo červené?

Vezměme to od píky. Tedy při jakých příležitostech jaké víno konzumovat. Stojíte před dilematem, zda bílé nebo červené? Odpověď není zcela jednoznačná. Názory sommelierů se totiž značně liší. Někteří říkají, že kvalitní vína podtrhují chuť konzumovaného jídla. Podle této teorie bychom těžká jídla měli zapíjet vínem červeným a lehčí pokrmy vínem bílým.

Červená k červené, bílá k bílé

Jiná teorie tvrdí, že nápoje a pokrmy by na stole měly ladit barevně. Co to znamená? Například to, že červená patří k červené a bílá k bílé. Červené víno tedy konzumujte k červeným masům a bílé víno zase k masům bílým. Slyšela jsem ale i názor, že každý má pít, co mu chutná, a je tedy úplně jedno, jestli si ke kuřeti dá červené a k hovězímu bílé stolní víno. A teď, babo raď.

Víno a zdraví

Dlouhověkost, prevence před kardiovaskulárními onemocněními i rakovinou, to jsou hlavní přednosti, které přiměřená konzumace kvalitního vína v podobě skleničky denně s sebou přináší. V rámci prevence srdečních onemocnění bylo dlouho doporučováno červené víno, byť nedávno se objevily studie v tomto smyslu vyzdvihující spíše bílé víno. A teď, kde je pravda? Rozhodně si neublížíte, když je budete střídat. Jeden den si dejte skleničku bílého, druhý den červeného.

Šumivá vína

Samostatnou kapitolou jsou sekty neboli šampaňskéŠumivé víno jakoby automaticky patří k oslavám všeho druhu. Ale také samozřejmě k létu. Hodně lidí si už snad ani nedokáže představit závěr horkého letního dne bez lehkého italského prosecca. Ale nemyslete si, že zárukou kvality jsou jen zahraniční vína. Naopak, i za hranicemi si získává respekt řada moravských vinařů.

Nakupujte na vinoadestilaty.cz

A kde vína nakupovat? Samozřejmě u těch, kteří jim rozumí, a odborný personál vám poradí s výběrem. Moravská vína, stejně jako ta zahraničí spolu s destiláty a sekty seženete například na vinoadestilaty.cz, ať již v kamenných prodejnách nebo na e-shopu.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.