K čemu je dobrá mediace a kdy vám pomoct nedokáže

4.6.2018 | autor: Redakce PŽ

Chcete se zúčastnit mediace a vyřešit tak nějaký spor? A přemýšlíte, jestli vám mediace opravdu dokáže pomoct? Přečtěte si, v jakých případech je tato praktika bezmocná.

Mediace jako způsob řešení sporů

Mediace dokáže pomoct všude tam, kde lidé řeší nějaký spor a potřebují se na něčem dohodnout. A nezáleží přitom na tom, čeho se tento spor týká. Může být jak obchodní, tak sousedský nebo i například rodinný.

Mediace má za úkol pomoct objasnit, co se tedy z pohledu všech zúčastněných osob stalo a co vedlo ke konfliktů. Následně mediace také analyzuje, co tento konflikt pro strany znamenal. A závěrem se snaží přijít na možné řešení.

Kdy je mediace zbytečná

Jednoduše v těch případech, kdy se lidé dohodnout nechtějí. Důvod může být jakýkoliv. Někteří nejsou ochotní o problému mluvit. Jiní zase mají potřebu si mocenským způsobem prosadit svou.

A rovněž je mediace bezmocná všude tam, kde se klient sice domluvit chce, ovšem jen v případě, že dohoda bude odpovídat tomu, co si on sám výslovně přeje. Není tak ochotný hledat jiná řešení a přistoupit na kompromis.

Proč problémy vznikají

Jak již bylo řečeno, mediace pomáhá vyřešit spory. Je však dobré vědět i to, z jakého důvodu vlastně tyto spory vznikají. Obecně platí, že lidé nejsou zvyklí řešit své problémy již na jejich začátku. Často se jedná o případ rozvádějících se dvojic. Ty mnohdy tvrdí, že je problémy provázejí již několik let. Ale nikdy se je nesnažili společně vyřešit.

Dále také platí, že lidé neumí mluvit o tom, co chtějí a potřebují. Vylíčí vám, co všechno jim nevyhovuje. Ale nedokáží najít odpověď na to, jak by to mělo být, aby byli spokojení. Při mediaci mediátor se stranami pracuje tak, aby je nasměroval k fungující budoucnosti.

Více informací z oblasti mediace se dozvíte na www.kurzymediace.cz.

 Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.