Ořechová čistota aneb Jak se pere s mýdlovými ořechy

4.5.2011 | autor: Redakce PŽ

Ořechová čistota aneb Jak se pere s mýdlovými ořechyPraní a uklízení je něco, s čím se denně setkává každý z nás. Dříve byli lidé odkázáni na vlastní výrobu mýdel a čisticích prostředků, dnes jsou mycí prostředky vyráběny v továrnách a stačí pro ně zajít do jakékoli drogerie. Málokoho by ale asi napadlo, že mýdlo by mohlo „růst" i na stromech. A přece roste. Seznamte se s mýdlovými ořechy!

Mýdlové ořechy jsou plody mýdlovníku, tropického stromu, který dorůstá do výšky až 20 m. Plody těchto stromů jsou asi 3 cm velké a obsahují množství saponinu, látky, která se při styku s vodou chová jako mýdlo. Skořápky ořechů se po sklizni usuší a zbaví semen, a pak se používají pro praní, případně jiné čištění. Roztok mýdlových ořechů je dokonce považován za šetrný způsob, jak vykoupat své zvířecí miláčky.

Mýdlové ořechy jsou zpět


Praní mýdlovými ořechy je známo už od starověku, proč by tedy nemohlo fungovat i dnes? Momentálně mýdlové ořechy zažívají velký comeback - a to zejména v ekologickém praní. Vždy několik skořápek (doporučuje se šest až osm) v plátěném sáčku vložíme do pračky k prádlu - aviváž netřeba, pokud chceme na oblečení intenzivnější vůni, pokapeme sáček ještě několika kapkami vonného oleje.

Druhou variantou je koupě už hotového tekutého pracího prostředku z mýdlových ořechů .(Pro srovnání: jeden kilogram mýdlových ořechů stojí zhruba 250 korun, pokud perete při nižší teplotě, lze je použít i opakovaně a údajně vám vydrží na celý rok; naproti tomu litr pracího prostředku stojí okolo 130 korun, manipulace je s ním snazší a vydrží stejně dlouho jako litr běžného pracího prostředku).

Ekologické praní a uklízení s mýdlovými ořechy


Z mýdlových ořechů dnes seženete už i gely do myčky a na ruční mytí, prášek na čištění domácnosti apod. Nicméně pořád platí - stačí koupit ořechové skořápky a vystačíte si s nimi na všechny uklízecí činnosti, které v domácnosti provádíte.

Není třeba mít k mýdlovým ořechům nedůvěru, ani se nechat odradit manipulací s nimi. V mnohých je zakořeněna určitá nedůvěra k bio úklidu - nebude pak na oblečení vidět, co je vypráno v klasickém (chemickém) pracím prášku a na co byly použity mýdlové ořechy? Nejsou chemické prostředky účinnější? Tyto obavy jsou ovšem liché. Při praní bílého prádla zkuste přidat jednou za čas k ořechům také citronovou šťávu - ořechy totiž neobsahují chemické rozjasňovače, bílá by proto mohla časem zašednout. Mýdlové ořechy vyperou naprosto báječně, navíc jsou výborné pro alergiky. Bát se nemusí ani lidé alergičtí přímo na ořechy, protože mýdlové ořechy jsou technicky vzato bobule.

Otázkou zůstává, jestli jsou mýdlové ořechy ekologické i poté, co si spočítáme, kolik kilometrů k nám musí ze své domoviny (většina produkce se pěstuje v Indii) urazit. I přesto stojí za vyzkoušení - možná se pak už nebudete chtít ke klasickému pracímu prášku vrátit.


Anna Březinová
Foto: iReceptář.cz


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Pavel Neregistrovaný | 2011-05-25 11:25:38
tak jsem gel do myčky ze zvědavosti koupil, dnes ráno dal do myčky, pustil program a po umytí mne čekal v myčce nepříjemný zážitek - sklo i příbory jsou divně suché, zevnitř šedý povlak, zvýrazněný každý otisk prstu - a to používám i sůl i leštidlo! Při douhém eco programu jsou špatně umyté talíře, takže závěrem jen dodám, že DĚKUJI, NECHCI, zůstanu u osvědčených značek..
Hodnocení: 0
Vložil: Alastor Registrovaný | 2011-05-06 00:01:52
Nevěřím! To by bylo mrtě dobrý!!!!
Hodnocení: 0
Vložil: koolazz Registrovaný | 2011-05-05 16:53:40
Ty chytráku
Hodnocení: 0
Vložil: MHM Neregistrovaný | 2011-05-05 16:52:44
Asi taky zkusím...
Hodnocení: 0
Vložil: MHM Neregistrovaný | 2011-05-05 16:48:45
Zkus a uvidis.
Hodnocení: 0
Vložil: koolazz Registrovaný | 2011-05-05 16:47:39
To vážně funguje jo? tomu nevěřím :)
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.