Praktické cviky na vbočený palec

14.6.2019 | autor: Redakce PŽ

Praktické cviky na vbočený palec

Dlouhodobé nošení nevhodné obuvi přináší mnohá úskalí. Kromě toho, že se v botách při chůzi cítíte nepohodlně, trápí vás také bolesti nohou a prstů. Chodidla jsou rovněž daleko náchylnější na otoky. Mnohdy se navíc začnou vytvářet vbočené palce.

Co je a jak vzniká vbočený palec?

Vbočený palec trápí poměrně značnou část populace, mnozí z vás přitom o tomto problému možná ani netuší. Jde o stav, kdy se palec na chodidle nepřirozeně vychyluje ze své osy. Konec prstu přitom směřuje pod velkým úhlem k dalším prstům nohy, zatímco kloub se vytáčí směrem ven.

Zdaleka nejčastější příčinou vzniku vbočeného palce je nošení nevhodné obuvi. Jde především o malé boty, které jsou pro vaše chodidla příliš těsné. Dochází tak k vytváření nepřirozeného tlaku na nohy a obzvláště prsty.

Další příčinou může být i zdánlivě nesouvisející špatné postavení pánve. Nohy pak nejsou zatížené tak, jak by měly být, což vede k následné deformaci. Kromě toho jsou ale vbočené palce tvořené i vrozenými dědičnými dispozicemi.

Důvodem, proč řešit problém s vbočenými palci, je zejména fakt, že se může jednat o poměrně bolestivou záležitost. Navíc se přidává i zhoršená stabilita během pohybu. Průvodními jevy jsou otoky, v mnoha případech vznikají puchýře na chodidlech, které dále znesnadňují i běžnou chůzi, natož pak třeba běhání, jízdu na kole a mnoho dalších činností, které běžně vykonáváte.

Léčba

K odstranění potíží s vbočenými palci se používají především fyzioterapeutické procedury. Jde například o procvičování svalstva dolních končetin, masáže kloubů na prstech nohou. Dále se používají také speciální náplasti, které zabraňují vybočování palců.

V případech, kdy konzervativní léčba není účinná, přistupuje se k operačním zákrokům. Během nich doktoři zajistí správnou pozici palců, respektive jejich kloubů pomocí šroubů, případně se používají i další metody.

Cviky na vbočené palce

Existují různé cviky na vbočené palce. Výhodou je, že většinu z nich lze provádět snadno doma, případně pak ve volném prostoru venku, a to bez jakýchkoliv pomůcek.

Chůze naboso

Základním a velmi jednoduchým tipem, jak docílit postupného odstranění vbočených palců, je chůze naboso. Jde zároveň o efektivní preventivní prvek. Chodit lze bez obuvi třeba po písku. Prsty jsou při chůzi naboso uvolněné, dobře se prokrvují.

Odtahování palců

Druhým praktickým cvikem, na který rovněž nepotřebujete žádné náčiní, je situace, kdy záměrně odtahujete palec od ostatních prstů. Stačí chodidlo mít na zemi a pohnout palcem směrem od dalších prstů, jak jen to jde. Toto cvičení provádějte vždy několikrát za sebou.

Viklání prstů

Podobně jednoduchý je i další postup, kdy rukou aktivně uvolňujete kloub palce pomocí viklání z jedné strany na druhou. Přitom je důležité prst co nejvíce tlačit mezi nohy, tedy v opačném směru, než v jakém se vbočené palce vytvářejí.

Adjustační ponožky® jako terapeutická pomůcka

K eliminaci potíží s vbočenými palci mohou přispět Adjustační ponožky®. Jde o speciálně upravené ponožky s oddělovači prstů, které vytvářejí ideální tlak na prsty. Přispívají tak k držení správného tvaru chodidla a jeho dobrému prokrvování. Jde o pomůcku, která se používá v klidovém stavu, kdy odpočíváte, nikoliv tedy při běžné chůzi. Adjustační ponožky® se dají používat nejen v okamžiku, kdy se u vás projeví symptomy vbočených palců, ale také například při otocích nohou. 



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.