Zdraví a opalování: Co všechno byste měli o slunění vědět, než si lehnete na deku?

4.5.2018 | autor: Redakce PŽ

Zdraví a opalování: Co všechno byste měli o slunění vědět, než si lehnete na deku?

Pokud se nemůžete dočkat, až své tělo vystavíte blahodárnému působení slunečních paprsků, měli byste si přečíst tento článek. Prozradíme vám, za jakých okolností je opalování prospěšné a čemu byste se naopak měli vyhnout. Tipy jsou vhodné i pro osoby, které opalování příliš neholdují. Do kontaktu se sluníčkem totiž přijde každý, kdo alespoň na chvíli vystrčí paty z domu.

Znáte svůj fototyp?

Naprosto zásadním kritériem je délka pobytu na sluníčku. Ale jak dlouho je opalování ještě přijatelné a kdy už zavání rizikem rychlého stárnutí, či dokonce rakoviny kůže? V prvé řadě byste si měla určit svůj fototyp. Existuje jich celkem šest. Fototyp číslo 1 má velmi světlou kůži, modré oči a zrzavé vlasy. Oproti tomu šestka je velmi tmavý typ, který se takřka nemůže spálit. Většina Čechů patří do druhé nebo třetí skupiny.

Ale co je to vlastně ten fototyp? Označení vzniklo proto, aby se rozlišily osoby s různým množstvím kožního pigmentu chránícího organismus před škodlivým UV zářením. Proč se však množství této látky u jednotlivých lidí liší? Je to dáno tím, že se lidé vyvíjeli v různých podmínkách, a tak se do genetického kódu dostaly rozdílné informace ohledně optimálního množství. Fototyp je tedy v podstatě kategorie intenzity přirozeného zbarvení pokožky.

Jak se zdravě opalovat?

Vydáte-li se za chytáním bronzu, rozhodně byste se měla řídit následujícími zásadami. Dermatologové doporučují všem fototypům, aby se vyhýbaly slunečním paprskům mezi jedenáctou až patnáctou hodinou. Právě tehdy je záření velmi intenzivní a nebezpečné.

Bezprostředně před opalovací kůrou aplikujte na pokožku kvalitní krém na opalování. Vybírejte podle faktoru a složení. K tomu nejlepšímu, co je momentálně na trhu k dostání, patří produktová řada Photoderm značky Bioderma. Produkt nabízí unikátní ochranu kožních buněk a pochvalují si ho i odborníci.

 

Krém na opalování by měly používat i osoby s vyšším foto typem. Především pak děti, jejichž pokožka je mnohem citlivější než kůže dospělých lidí. Na základě jedné ze studií vyplynulo, že v dětství je tělo vystaveno více než polovině celoživotní dávky UV záření.

Soláriu se raději vyhněte obloukem

Napadlo vás, že svou pokožku necháte, aby si na sluníčko zvykla, a dopřejete ji předem opalovací kůru v soláriu? To raději opravdu nedělejte, neboť solárkování rozhodně nepatří ke zdraví prospěšným aktivitám. Nenechte se balamutit ani tvrzením, že daný stroj opaluje zdravě. Chcete-li znát názor erudovaného odborníka, prodiskutujte problematiku solárkování se svým kožním lékařem. Jistě nám dá za pravdu a od návštěvy solária vás odradí.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.