Jak na ploché bříško

24.11.2010 | autor: Redakce PŽ

Jak na ploché bříškoVánoce, svátky pohody a klidu. Dopřáváme si sladkostí i dalších lahůdek. Novoroční rozjímání nám pak mnohdy naruší vlastní sebekritika. Každoroční nereálná předsevzetí se nám začnou honit hlavou.

Důvodů, proč se nám znelíbí naše vlastní tělo, je mnoho. U žen je to mnohdy období po porodu, kdy se postava těžko vrací do původního stavu. Během těhotenství se kůže i svaly mechanicky rozpínají a uvolňují. V mnoha případech se elastická, kolagenní vlákna nejspodnější vrstvy kůže trhají a vznikají drobné a trvalé jizvičky tzv. strie. Jediným úspěšným lékem je prevence, zdravá životospráva a pravidelná péče o pokožku.

Snížení hmotnosti mnohdy nepomůže a žena i přes usilovné cvičení nemá bříško jako „trampolínku". Břicho je vypouklé, i když jíme střídmě.  Důvodem je rozestup přímých břišních svalů a povolení břišní stěny. Mezi svaly se vytvořila tzv. diastáza. V tomto případě je nezbytné vyhledat zkušeného plastického chirurga.

S povislým a plandavým bříškem se setkáme dále po výrazné redukci hmotnosti. Kůže se nepřizpůsobí změně objemu a zůstává v nadbytku. Plastika stěny břišní redukuje nadbytek kůže a podkoží v oblasti břicha a většinou současně i rozestup přímých svalů břišních.

Jak probíhá plastika břicha?


Plastická operace břicha tzv. abdominoplastika spočívá ve zpevnění rozestouplých břišních svalů jejich sešitím a v odstranění přebytku kůže a podkoží z oblastí břicha. Cílem operace je nejenom dobrý vzhled a funkční výsledek, ale i zastavení procesu povolování břišní stěny. Efekt operace je dlouhodobý a nedojde-li k podstatným váhovým změnám, není třeba jej opakovat.

Tvar břišní stěny může být navíc deformován nadměrnou vrstvou podkožního tuku. Ten lze v oblasti břicha redukovat kombinací liposukce a chirurgického odstranění kožního nadbytku. Tukové polštáře bývají většinou uloženy na břiše, bocích, v oblasti pasu, někdy i žeber. Odsátím podkožního tuku dojde ke snížení podkožní tukové vrstvy a zlepšení vzhledu bříška. Abdominoplastika s liposukcí se provádí v narkóze, hospitalizace bývá dle rozsahu výkonu 2-3 dny, shodně jako u klasické abdominoplastiky.

Potrápit nás může i jen část bříška, horní nebo spodní. V tomto případě se jedná se o tzv. miniabdominoplastiku. Je to taková poloviční verze klasické abdominoplastiky. Hranicí mezi horní a dolní abdominoplastikou je oblast pupku. U dolní miniabdominoplastiky je jizvička umístěna nízko, pod okrajem spodního prádla. U horní miniabdominoplastiky je výsledná jizvička umístěna v podprsní rýze.

Nedílnou součástí léčby všech typů plastik břicha je nošení speciálního elastického prádla. Nosí se 4 týdny ve dne v noci a svléká se pouze pro potřeby osobní hygieny. Po 2 týdnech je možné vykonávat lehkou kancelářskou práci, bez zapojení břišních svalů. Bříško lze začít posilovat nejdříve 6 týdnů od operace.

Vlastní liposukce břicha zabere zkušenému plastickému chirurgovi cca 2 hodiny. S úpravou tkání může výrazně pomoci vyspělá technika. Primář kliniky plastické a estetické chirurgie MEDICOM VIP MUDr. Vlastimil Víšek, CSc. si tento zákrok usnadňuje použitím harmonického skalpelu, který zároveň staví krvácení. Tím se zkrátí čas nejen operace, ale i pooperačního hojení. Výsledné jizvičky jsou hezčí, rekonvalescence rychlejší.

Harmonický skalpel pracuje na principu ultrazvukového vlnění při frekvenci 5 000 kmitů za vteřinu. Tak je vytvořena energie o nízké teplotě, která umožňuje řezání tkání a koagulaci krevních nebo lymfatických cév v jednom okamžiku. Výsledkem je minimalizace krvácení a úniku lymfy do operačního pole. Harmonický skalpel v sobě spojuje dvě důležité vlastnosti nutné k chirurgickému ošetření tkání - oproti klasickému skalpelu. Tím je výrazně zkrácena doba hojení, teoretické riziko chirurgických komplikací je sníženo na minimum.

Bezbolestná liposukce?


Plastická operace břicha je nejen finančně, ale i časově náročná. „Dejte si však pozor na dostupné informace" doplňuje primářka brněnské kliniky MEDICOM VIP MUDr. Milada Franců. Ph. D. Současné reklamy nabízí formování postavy bez potřebného času a za velmi výhodných podmínek. Za liposukci vydávají zákroky, které s ní nemají nic společného. Tzv. „bezbolestná liposukce" či „liposukce 3. generace" je neinvazivní, nechirurgickou metodou, modelace postavy na principu lipolýzy (rozpouštění tuků). K rozbití tukových buněk se využívá např. energie laseru aplikovaná povrchově přes kůži. Buněčné membrány se naruší a tukové buňky odumírají. Jejich zbytečky jsou pak z podkoží odplaveny cévním a lymfatickým systémem do jater, kde jsou metabolizovány. Na principu lipolýzy můžeme bříško zformovat velice málo. Nelze očekávat větší tvarovou změnu.

Klinika MEDICOM VIP v Praze i v Brně má veškeré technické zázemí k provádění nejmodernějších operačních postupů, včetně zajištění náležité pooperační péče. Ať již lékař operuje jakýmkoli operačním postupem, vždy je nezbytný individuální přístup. Pro zdárné zhojení tkání je nezbytná součinnost lékaře a pacienta. Proto nepodceňujte předoperační konzultačního vyšetření a na vše se detailně informujte. Plastiku břicha nelze zlehčovat. V rozsáhlém spektru plasticko-chirurgických operací patří k těm náročnějším. Výsledek však stojí za to!

Nevíte si rady? Napište nám na: info@medicomvip.cz. Plastický chirurg Vám poradí. Mnohdy postačí ambulantní tumescentní liposukce a postava vypadá během několika málo hodin ihned lépe. 

Máte svůj recept na ploché bříško? Také nám napište a v novém roce nejzajímavější příspěvky zveřejníme na www.medicomvip.cz


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.