Kdo chodí na dentální hygienu, ušetří za zubaře
Zkuste se jeden den zaměřit úsměv všech, které potkáte. V kolika případech uvidíte krásně bílé, zdravím zářící zuby? Asi jich bude méně než polovina. Ačkoli jsme se jako národ již naučili, že je třeba pravidelně docházet na preventivní prohlídky k zubaři, v případě dentální hygieny je povědomí stále poněkud nízké. A přitom je tato profese na trhu už skoro 20 let. Někdo namítne, že překážkou je nutnost hradit si ošetření na dentální hygieně ze svého. Ti, kteří mají zkušenosti s náročnějšími zákroky v dutině ústní, ale dobře vědí, že díky prevenci se dá ušetřit hodně peněz. Proto také chodí aspoň dvakrát ročně k dentální hygienistce.
Přínos dentální hygienypro celkové zdraví zubů a dutiny ústní je zásadní. Můžete mít dlouho zdravé zuby. S přibývajícím věkem byste jim ale měli věnovat poctivě veškerou péči, kterou si zaslouží. Platí zde, stejně jako v jiných případech, že prevence je lepší než léčba. A u dutiny ústní k tomu jedním dechem přidejte, že i daleko levnější. Zdaleka ne všechny zákroky u zubního lékaře jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, stačí si vzpomenout na nevzhledné amalgámové výplně, které si dnes už nikdo nenechá dát a raději si za bílou plombu připlatí.
O tom, že je třeba si chrup pravidelně čistit, vědí už děti v mateřské škole. Občas zahanbí své rodiče dotazem, proč si ráno nečistili po snídani zuby. „Je nesmírně důležité, aby rodič uměl provádět ústní hygienu správně sobě. Za předpokladu, že rodič neprovádí hygienu správně u sebe, nemůžeme čekat, že ji bude správně provádět u svého dítěte. Pokud tedy vídáme opakovaně nevhodnou hygienu u dítěte, je vhodné poslat k dentální hygienistce nejprve rodiče,“ vysvětluje roli rodičů MDDr. Ondřej Klika, estetický zubní lékař na pražské klinice Brandeis Clinic.
Zásadním, a stále připomínaným krokem v péči o chrup, je správné a pravidelné čištění. To znamená nejméně 2 x denně, ráno a před spaním. Součástí hygieny dutiny ústní má být také používání mezizubních kartáčků v odpovídající velikosti. V nevyčištěných mezizubních prostorech se totiž množí bakterie, které postupně působí na rozvoj zánětu dásní, či zubního kazu.
TIP: Zubní fazety zhotovené na míru vám vykouzlí dokonalý úsměv
Pravidelné a správné čištění zubů je předpokladem pro zachování zdravého chrupu bez kazů na dlouhou dobu. Samo o sobě ale nestačí. Abyste měli jistotu, že pro své zuby děláte maximum, docházejte na ordinační dentální hygienu dvakrát nebo třikrát ročně. Dentální hygienistka vám ukáže a naučí vás, jak si správně čistit zuby. To se někomu může zdát zbytečné, ale bohužel existuje stále vysoké procento lidí, kteří hygienu dutiny ústní provádějí chybně. Například používají příliš tvrdý kartáček, který poškozuje dásně, zapomínají na mezizubní kartáčky a dentální nit, případně mají jiné návyky, které zubům škodí.
Dentální hygienistka vás, kromě instruktáže čištění a péče o zuby, zbaví zubního kamene pomocí ultrazvuku. Zubní kámen je nebezpečný, protože na něm zůstávají bakterie a plak, které pak způsobují zubní kaz. Odstranění zubního kamene trvá jen několik minut a někteří klienti ho mohou vnímat jako nepříjemnou část ošetření. Pokud patříte k těm, kteří trpí panickou hrůzou z jakéhokoli zubního ošetření, můžete se rozhodnout pro analgosedaci, kterou nabízí například Brandeis Clinic. Jedná se o stav, který odstraní pocit strachu, a během zákroku budete pospávat. Po zákroku si na zubní ošetření nebudete ani pamatovat. Analgosedaci provádí anesteziolog. Další fází dentální hygieny je použití AIR-FLOW, přístroje, který mechanicky pomocí mikročástic jedlé sody nebo glycinu hnaných proudem vzduchu a vody odstraní ze zubů a mezizubních prostor pigmentaci. Zuby vypadají po ošetření bělejší. Ošetření pokračuje fluoridací zubů, dočištěním některých částí kyretáží, pak zubním kartáčkem s hrubší zubní pastou a na závěr je vyleštění profesionální hlavicí.
Kolik za dentální hygienu zaplatíte? Na pražské klinice Brandeis Clinic stojí pravidelná péče 1500 Kč, v Praze se standardně ceny pohybují od 600 do 1700 Kč. Máte pocit, že je to hodně peněz? Když uvážíte, že třeba zubní implantát, kterým se nahrazuje ztracený zub, stojí kolem 35 000 Kč, začíná se pravidelná péče vyplácet.
Tipy, jak pečovat o dutinu ústní, najdete také na Univerzitě krásy.
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.