Parné dny v zahradě – jak a čím zavlažovat trávník?

30.3.2023 | autor: Redakce PŽ

Parné dny v zahradě – jak a čím zavlažovat trávník?

Travní směsi a hnojivana trávník k zelenému koberci na zahradě po celé léto nestačí. Pravidelné sekání trávy určitě pomůže, ale zahradní sekačkou to nekončí. Stejně důležité je pravidelné zavlažování. Voda na zahradě zabrání vzniku vypálených žlutých kol a suchých stébel. Jelikož v létě déšť nepřichází tak často, aby vyvážil vysoké teploty, je nezbytná doplňková zálivka trávníku o objemu zhruba 15 až 25 litrů na metr čtvereční v intervalu 3 až 5 dní. Jedná se o průměrný údaj, který byste měli vždy přizpůsobit aktuálním klimatickým podmínkám.

Záleží na půdě

Množství potřebné závlahy závisí také typem zeminy. Zatímco jílová půda vodu udrží dlouho, hlinitá půda absorbuje většinu zálivky a málo ji vydá rostlinám a trávníku. Písčité půdy zase vodu rychle propustí do spodních vrstev. Po skončení zálivky byste měli na několika místech vyhloubit do země malý důlek a přesvědčit se, že je vlhká až do hloubky asi 10 centimetrů. V opačném případě byla zálivka nedostatečná.

TIP:Doporučujeme robotickou sekačku AL-KO

Nejlepší doba pro zálivku je ráno

Závlahu je nejvhodnější trávníku dopřát časně ráno, když teploty ještě nejsou tak vysoké. Zalévání během vysoké vzdušné teploty a za svitu slunečních paprsků nemá význam, protože se veškerá voda odpaří dřív, než se stihne vsáknout ke kořenům. Navíc sluneční paprsky mohou jednotlivá stébla snadno spálit. Ani zavlažování večer není nejvhodnější, protože vlhkost přes noc přispívá k rozvoji chorob a plísní.

Pokud už se nám na trávníku vytvořily spálené oblasti, počkejte s vysetím nové travní směsi až po období největších veder. Postiženým oblastem ale ani tak neodpírejte potřebnou zálivku, připravíte si tak půdu pro snazší vzklíčení nové trávy.

Chcete zalévat méně často? Nechte zahradní sekačky odpočinout

Existuje vztah mezi množstvím vody potřebným k udržení zeleného trávníku a jeho sekáním. Čím delší totiž trávník je, tím méně vody bude potřebovat. Nejen, že delší stébla lépe stíní a uchovávají v půdě vlhkost, posekáním trávy ji v podstatě zraňujete a ona následně potřebuje více vody na svoji regeneraci.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.