Kde hledat byty k pronájmu v Jihlavě, když jich tu je jen o málo víc než 6 tisíc a většina je už obsazena? Zájemců o ně navíc bude nejspíš pouze přibývat

3.12.2018 | autor: Redakce PŽ

Kde hledat byty k pronájmu v Jihlavě v situaci, kdy se jich jednoduše nedostává a poptávka po nich podle všech předpokladů ještě nějaký čas poroste? Co je hlavní příčinou takového stavu a v čem lze snad spatřovat změny k lepšímu? A co vliv přísnějšího posuzování žádostí o hypotéky? Jak ten se v poptávce po pronájmech může do budoucna projevit?

Kde hledat byty k pronájmu, když je jich zde tak málo?

Podíl nájemního bydlení je v České republice na úrovni nějakých 22 %, což představuje přibližně milion bytů a v porovnání se standardem běžným v mnoha západních zemích se jedná o číslo poměrně nízké. Pokud jde například o naše krajská města, je to bohužel právě Jihlava, která z jejich vzájemného srovnání vychází v tomto ohledu nejhůře. Přepočítáme-li množství nájemních bytů na počet obyvatel, patří jí jednoznačně místo poslední. Možnosti výběru jsou zde pro zájemce, kterých navíc neustále přibývá, skutečně dosti omezené.

6 200 nájemních bytů nestačí

Množství bytů určených k pronájmu se v Jihlavě pohybuje okolo čísla 6 200 a rozhodně není vzhledem k rostoucímu zájmu dostatečné. Počet lidí odkázaných na tento způsob života navíc zřejmě poroste i do budoucna a svůj vliv na to bezpochyby budou mít i přísnější kritéria pro získání hypotéky, která začaly jednotlivé banky uplatňovat na popud ČNB. Ti, kdo kvůli novým pravidlům nedosáhnou na vlastní střechu nad hlavou, vcelku logicky rozšíří řady potenciálních nájemníků a proti svojí vůli tím přispějí nejen k ještě většímu nedostatku těchto bytů, ale i k razantnějšímu růstu cen, které budou majitelé coby úhradu za jejich užívání požadovat. Náklady na tento způsob bydlení přitom rostou již řadu let, což ostatně potvrzují i čísla v naší tabulce.

Průměrné nájemné ke konci r. 2017

Město

Cena za m2

Růst (2016-17)

Růst (2010-17)

Praha

339 Kč

11,8 %

51,4 %

Brno

234 Kč

18,0 %

23,4 %

Olomouc

231 Kč

9,1 %

24,0 %

Plzeň

198 Kč

12,6 %

24,5 %

Zlín

198 Kč

9,6 %

34,0 %

Hradec Králové

191 Kč

27,9 %

4,6 %

Jihlava

189 Kč

26,8 %

36,4 %

Co má na nedostatek rozhodující vliv?

Ptát se po důvodech zcela evidentního nedostatku bytů je v situaci, která panuje nejenom v Jihlavě, ale i ve většině velkých měst republiky, zcela na místě. Svůj vliv má krom hospodářské konjuktury posledních let pochopitelně také celková atraktivita mnoha našich měst. Možnosti pracovního uplatnění, kulturního i sportovního vyžití, stejně tak jako dostupnost řady služeb vábí mnoho zejména mladých lidí a poptávka po bydlení tedy stoupá. To by samo o sobě ještě nutně nemuselo představovat až takový problém. Ovšem pouze v případě, že by se více stavělo.

Za situace, kdy bytů přibývá jen pozvolna, je jenom logické, že řada lokalit trpí jejich nedostatkem a ceny to pak pochopitelně žene vzhůru!

Řeč je zde nejenom o cenách prodejních, ale pochopitelně i o výši nájmů, které jsou od pořizovací ceny každé nemovitosti do značné míry odvozeny. Kdo dráž nakoupí, chce také zpravidla vyšší nájem.

Trh s nemovitostmi čekají změny

Rostoucí poptávka po pronájmech pozvolna přináší změnu v přístupu celé řady developerů, kteří se až doposud věnovali především výstavbě projektů určených k přímému prodeji. Ceny jsou však dnes v mnoha lokalitách již mimo možnosti značné části populace a ke slovu tedy přijdou stavby cílené právě na segment nájemních bytů. V souvislosti s tímto trendem se už začíná na trhu objevovat také množství bytů malometrážních, které jsou i vzhledem k nižším nákladům na jejich užívání stále vyhledávanější.

Počet obyvatel žijících v nájmu poroste – průměr v EU je 31 %

Změny se zřejmě dotknou valné většiny našich měst, Jihlavu nevyjímaje. Podílem obyvatel bydlících v nájmu se řadíme v rámci EU na 17. místo a pravděpodobnost toho, že se v nejbližších letech posuneme o několik příček výše, je vcelku vysoká. Nahrávají tomu nejenom stále rostoucí ceny nemovitostí, které ze hry o vlastní střechu nad hlavou už vyloučily dokonce i část tzv. střední třídy, ale i již zmiňovaný zásah ČNB do trhu s hypotékami.

Více novostaveb přinese zklidnění

Nezbývá než konstatovat, že jediným rozumným východiskem ze situace, ve které se ocitá stále větší procento naší populace, je razantní navýšení počtu zejména velkých bytových projektů. Bude-li na trhu každoročně přibývat zásadnější množství nemovitostí určených jak k vlastnickému, tak i k nájemnímu bydlení, musí to s cenami dříve či později konečně pohnout směrem dolů a byty budou dostupnější širší vrstvě obyvatel. Jistě se mohou najít výjimky a například řada lokalit v Praze k nim bude pravděpodobně patřit. Ceny se tam díky mimořádné poptávce už zřejmě výrazněji srazit nepodaří, ale městům jako je Jihlava, může rozsáhlejší výstavba pomoci poměrně zásadním způsobem.

Souhlasíte s námi, nebo jste jiného názoru? A co vy osobně, žijete ve vlastním nebo vás otázka rostoucích nájmů už nějakou dobu také pálí?Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.