Zelená úsporám

23.8.2018 | autor: Redakce PŽ

Zelená úsporám

Symbolicky na Den země se v České republice rozjela velká dotační akce s názvem Zelená úsporám. Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo přispívat na uskutečnění úprav na rodinných domech a bytech, které vedou k úsporám energie a využití obnovitelných zdrojů. Od 22. dubna 2009 tedy mohou majitelé nemovitostí na území České republiky žádat o dotační injekci.

Na celý program Zelená úsporám je vyčleněno dvacet čtyři miliard korun, takže můžete očekávat pomoc až ve statisících korun. Poslední žádosti o dotaci budou přijímány 30. června 2012.

Je libo zateplení či pasivní dům?

Jaké oblasti úprav akce Zelená úsporám podporuje? Celý program je členěn do tří oblastí. Do té první řadíme zateplování budovy nebo jejích částí, druhá se soustředí na výstavbu pasivních domů a třetí zahrnuje výměnu zdrojů vytápění na klasická paliva za nízkoemisní  zařízení na biomasu nebo instalaci solárně-termických kolektorů. Zároveň je možné získat dotační bonus, pokud zkombinujete výše zmíněná opatření u jednoho domu. Je třeba také upozornit, že tento program není určen pro panelové domy, chaty nebo průmyslové objekty.

Kdo může žádat?

Oprávněnými žadateli jsou jak jedinci, tak společenství vlastníků, dále bytová družstva, města a obce, podnikatelé a další právnické osoby. Vlastníci panelových domů mohou žádat o dotaci pouze pokud se chystají instalovat tepelné zdroje na biomasu. Dotaci lze získat pouze v případě, že zmíněné úpravy provede firma zapsaná v Seznamu odborných dodavatelů a instalují se výrobky uvedené v Seznamu výrobků a technologií.

Kam pro formulář a další informace?

Pro vyplnění žádosti se používají speciální formuláře, které lze získat na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí ČR nebo na pobočkách bank, které budou uvedeny na seznamu vydaném Ministerstvem životního prostředí. Pro účely akce Zelená úsporám byly vytvořeny webové stránky, na kterých naleznete informace týkající se samotného programu, přesný rozpis dotovaných uskutečnění, seznam dodavatelů, kalkulačku pro výpočet výše dotace na zateplení budovy a další.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.