Začínal s myším ocasem, nyní patří mezi uměleckou elitu

25.3.2021 | autor: Redakce PŽ

Začínal s myším ocasem, nyní patří mezi uměleckou elitu

Když se chce, tak to opravdu jde. To ostatně dokázal i umělec původem z Uzbekistánu, který se až z vězení propracoval mezi uměleckou elitu.

Zní to jako příběh z pohádky. Nebo možná jako americký sen. Máme pro vás úžasný příběh muže, který se z vězení propracoval až mezi uměleckou elitu.

Slavný už ve vězení

Pojďme si to vyjasnit hned na začátku. Anatolij Fatachov nebyl ve vězení za násilný trestný čin, ale za podvod. A i když pro některé může být vězení jen překážkou v jejich problémovém životě, pro rodilého Uzbeka se ve vězení začal psát úplně jiný příběh. Právě tam totiž objevil, že má malířský talent. A i když neměl příliš mnoho možností, jak ho pěstovat, cestičku k úspěchu si sám dokázal vyšlapat.

Zajímavá je především jeho historka o tom, čím nahradil štětce na malování obrazů. Ty samozřejmě neměl k dispozici. Někomu z vězňů se ale podařilo najít mrtvou myš, které uřízl ocas. Tu přidělal k tužce a přinesl ji Fatachovovi. Improvizoval také na poli barev. Ty získával z koncentrátu z červené řepy, zubní pasty a dalších věcí, které se ve vězení daly sehnat. Malířské plátno nahradil za kartonový papír.

Z vězení mezi uměleckou smetánku

Anatolij Fatachov se dokázal proslavit už během svého pobytu ve vězení. Poté, co byl propuštěn, tak měl za sebou už tři výstavy v Itálii a také představení v Manhattanu. Zkrátka si dokázal najít cestu. A to i přesto, že neměl žádné základní vybavení jako jsou malířská plátna, barvy a štětce na malování obrazů.

Fatachov se svojí tvorbou pokračuje do dnešních dní. Loni v létě proběhla jeho výstava, ve které se snažil představit svět po epidemii. Původně prý chtěl nakreslit něco veselého, obraz se šťastným koncem. Něco, kde by měli všichni radost a život by se v něm vracel do normálu. Podle jeho slov ale nedokázal najít nic, co by takovou radost symbolizovalo. Od této výstavy brzy uplyne už rok. Zdá se, že se pandemie koronaviru pomalu blíží ke konci. Možná se tak umělci z Uzbekistánu podaří najít něco pozitivního, čím potěší oko všech napjatých lidí po celém světě.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.