Máme doma strašilku

27.8.2009 | autor:

Máme doma strašilku

Pokud uvidíte na návštěvě u známých akvárium plné větviček, nelekněte se, když se některá z těchto „rostlin“ pohne. Nestojí před vámi žádná magická hádanka, vaši přátelé jsou jen nadšenými chovateli strašilek! Vše, co je důležité vědět o strašilkách a jejich chovu se dozvíte v následujících řádcích.

Máme doma strašilku

Základní věc, kterou byste měli vědět o chovu strašilek vědět, je, že se jedná o snadnou záležitost, kterou bez problémů zvládne pracovně velmi vytížený člověk i malé dítě. Ty druhy, které jsou po generace chovány v zajetí, navíc nevyžadují přísné dodržování původních přírodních podmínek, a to díky dlouhodobé aklimatizaci. Proto můžeme jako tři základní pilíře chovu definovat: vhodné insektárium, potravu a dodržování správné vlhkosti.

Vhodné umístění

Jako insektárium se doporučuje akvárium nebo obdobné typy nádrží, například ty, které se prodávají v akvaristice. Menší druhy strašilek můžete taktéž uložit do plastových krabic. Každopádně myslete na uzavírací víko, nejlépe z pletiva s miniaturními dírkami. Vhodné může být také včelařské pletivo. Insektárium nemůžete za žádnou cenu nechat bez víka, strašilky vám mohou totiž jednoduše utéci. Plastové pletivo není nejvhodnější vzhledem ke schopnosti některých druhů strašilek prokousat umělou hmotu.

Mluvíme-li o vhodnosti insektária, máme na mysli zejména jeho rozměry, respektive výšku. Výška by měla být minimálně třikrát až čtyřikrát větší než je délka těla dospělé samičky (samičky jsou obecně větší než samečci) toho druhu strašilky, který máme v plánu chovat. Je to důležité kvůli svlékání nymf, kdy délka svlečené a nové kůže strašilky může dosáhnout až dvojnásobku délky hmyzu jako takového. Při svlékání se strašilky zavěšují nejčastěji u stropu nebo na větvičkách krmných rostlin, mají-li v insektáriu nějaké.

Podmínky vyhovující strašilkám

Co se týče vlhkosti, záleží zejména na materiálu, ze kterého je insektárium vyrobeno. Použijeme-li pro domov strašilkám sklo či jiný neprodyšný materiál, můžeme se spolehnout, že se v něm dá vzdušná vlhkost poměrně dobře udržet. Prodyšnější materiály umožňují větrání a tím i vysychání. Ideální je insektárium denně rosit, nejlépe dešťovou vodou – usnadňuje to strašilkám svlékání a zároveň jim to umožňuje osvěžit se v případě žízně. Na dno insektária lze použít například kokosové vlákno či písek smíchaný s rašelinou v poměru jedna ku jedné. Nemusíte také použít nic, pak je ale nutné insektárium často čistit. Osvětlení jako takové není nutné, strašilky jsou spíše soumrační tvorové. U teplomilnějších druhů můžeme zářivku použít jako ohřívač, jinak je osvětlení čistě estetickou záležitostí.

Potrava

Co se týká potravy, strašilky jsou výlučnými býložravci. Zde je důležité zjistit, jaký druh potravy vámi chovaný druh vyžaduje. To ostatně platí i o ostatních aspektech chovu – každý druh strašilek vyžaduje trošku odlišené podmínky. Některé se živí dřevinami, jiné bobulovitými rostlinami. Další druhy hmyzu mohou pozřít skoro každý druh rostliny, včetně těch jedovatých. Většina druhů strašilek obecně vítá ostružinové listí či kapradiny.

A rada na závěr? Než se rozhodnete strašilky chovat, zjistěte si konkrétní informace o vámi preferovaném druhu ve zverimexu, specializovaných obchodech nebo knižních brožurách. 



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.