Jaké dětské odrážedlo vybrat? Je lepší odrážedlo s brzdou nebo bez brzdy?
Pokud dítěti pořizujete dětské odrážedlo, jistě jste narazili na zásadní otázku - je dobré, aby mělo odrážedlo brzdu nebo ne? Téma brzdy je poměrně hojně diskutované, zákazníci i výrobci se většinou dělí na dva tábory. Jedni se spíše přiklánějí k tomu, že brzda je na odrážedle neužitečná a jedná se více o marketingový tah, a druzí zase zastávají názor, že bez brzdy je odrážedlo nebezpečné.
Já se vždy kloním k tomu podívat se na věci z více stran, abychom získali souvislosti, proč zvolit jednu, nebo druhou variantu. Tento článek je tedy věnován informacím, které vám pomohou v rozhodování ohledně brzdy u dětského odrážedla, ve vaší konkrétní situaci. Navazuji také na dva předchozí texty, a to Odrážedlo aneb Kolo bez šlapek a Jak vybrat dětské odrážedlo.
Ruční a nožní brzda u dětského odrážedla
Existují odrážedla bez brzdy, kde si děti přibržďují jenom nohama. Nebo můžete mít odrážedlo s brzdou, kde si děti mohou navíc přibrzdit brzdou namontovanou na odrážedle. Setkáte se nejčastěji s ruční brzdou, popřípadě je na českém trhu i novinka nožní brzda (u odrážedla Strider bike, ovládá se pouze nohama, podobně jako u koloběžky - viz foto).
Brzdy s ruční páčkou na řídítkách mají pak samotný brzdný mechanismus umístěný na zadním kole nebo na předním. Existují 2 typy brzd - čelisťové nebo bubnové (viz foto).
Celkově se dá říci, že pokud uvažujete o brzdě na odrážedle, tak především rozhoduje její kvalita, aby vašemu dítěti dobře sloužila - tzn. jak je seřízená a jak jsou kvalitní jednotlivé komponenty (lanka, samotná brzda a hlavně jestli páčka na řídítkách je dostatečně malá a s lehkým ovládáním již pro malé děti.) Případně doporučuji ji seřídit v cykloservisu.
Jak je to s brzdou dětského odrážedla a věkem dětí?
Malé děti od cca 18 měsíců do 3 let brzdu v drtivé většině případů neumějí použít a brzdí jen nohama. Ne že by nezvládly třeba ve 2,5 letech zmáčknout páčku na řídítkách, ale neumějí si ještě brzdnou sílu plynule nadávkovat, takže plně zmáčknou, což je zastaví, takže by si tím spíše "kazily" plynulou jízdu. Navíc při počátcích ježdění se děti soustředí na držení řídítek, rovnováhu a rychlost. Ovládání ruční brzdy už nemají šanci do toho všeho zakomponovat.
Zhruba od 3 let se děti mohou postupně učit využívat ruční brzdu, protože už jsou schopné postupně přijít na to, jak ji efektivně využít. Mohou si pak případně přibrzdit při větší rychlosti, před nečekanou překážkou nebo z kopce.
Další důležité souvislosti pro rozhodování
-- záleží na tom, jak které dítě, některé v situaci, kdy je potřeba, brzdu využije, jiné na to zapomene a automaticky použije svoje nožičky. Záleží i na temperamentu dítěte - některé děti jezdí v klidu a celkem pomalu, takže brzdu ani nevyužíjí a jiné dělají na odrážedle "psí kusy", takže raději pořídíte odrážedlo s brzdou.
-- záleží na tom, kde budete jezdit a jaký je u vás terén. Jestliže je terén více kopcovitý nebo jezdíte i častěji na výlety do krajiny, může se vám brzda hodit. Pokud ale budete jezdit jen například kolem domu na rovině a blízkém hřišti, tak pro vás nemusí být brzda klíčová.
-- záleží na tom, kdy začínáte jezdit a jak zhruba dlouho plánujete jezdit. Některé děti jezdí na plastových motorkách jak draci, a tak jim dopřejete odrážedlo třeba už v 18 měsících. Dá se pak i celkem předpokládat, že tyto děti přejdou na kolo klidně ve 3 letech - během tohoto období brzdu na odrážedle ještě nevyužijí, takže ji mít nemusí. Ale také můžete začít jezdit ve 2,5 letech či 3 nebo 4, a tam už je větší předpoklad, že dítě využije odrážedlo delší dobu, klidně i do 5 let, takže už je pravděpodobné, že se s brzdou naučí pracovat a má smysl ji i pořídít. (Tip: v období, kdy ještě brzdu neumí dítě použít, ji můžete seřídit tak, že nebude po zmáčknutí páčky brzdit, aspoň to nebude dítě rozptylovat).
-- záleží také na tom, jaké odrážedlo se vám líbí. Některá, která chcete pro jeho přednosti, nenabízí třeba variantu s brzdou, a tak jí oželíte, protože všechno ostatní vám zase velmi vyhovuje.
Dětské odrážedlo a bezpečnost
-- Odrážedlo je výborný pomocník na naučení se držení rovnováhy, volení správné rychlosti, popojíždění (na procházky). V žádném případě nepatří na silnice pro plynulou jízdu jako kolo! Proto je i důležité, abyste dětem trasu určovali. My máme například před domem hodně prudký kopec a děti nechávám před ním sesednout a nenechala bych je sjet na odrážedle i kdyby mělo čtyři brzdy, protože by mi to přišlo nebezpečné.
-- Za velmi důležité pro bezpečnost pokládám používání dětské helmy. Kdyby děti případně odrážedlo neubrzdily nebo spadly, tak je velmi důležité, aby si chránily hlavu.
Ať už pořídíte odrážedlo s brzdou nebo bez, přeji vám s ním prima vyjíždky.
Eva Slejšková (více o ní zde)
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.