Není školka jako školka

30.8.2009 | autor:

Není školka jako školka

Mateřská škola představuje první krok vašeho dítěte směrem k osamostatnění. Právě zde navazuje první sociální kontakty, do jeho života vstupují důležití dospělí v podobě paní učitelek a poprvé je na delší dobu každý den odloučen od rodičů. Navyká si na odlišný denní řád a hledá si první kamarády. Z těchto a mnoha jiných důvodů je důležité správně zvolit mateřskou školu tak, aby vašemu dítěti vyhovovala. Podle jakých kritérií byste měli hledat? Co vzít při výběru mateřské školy v úvahu?

Podle učitelky poznáš třídu

Mezi nejdůležitější kritéria patří vzdálenost školky od vašeho bydliště, kvalita stravování, vybavenost školky, její pracovníci i to, zda již dítě ve školce někoho zná. Především osobnost učitelky má podle odborníků na kvalitu školky i vnitřní pohodu vašeho dítěte značný vliv. Pokud si dítě "nepadne s učitelkou do oka", může se lehce stát, že je ve stresu. Učitelka si pak na něj rodičům jen stěžuje a chování vašeho potomka se zhoršuje. Mějte na paměti, že učitelka by měla dítě především motivovat, povzbuzovat ve chvílích nepohody, pomáhat mu. To, jak se chová, její přístup k dětem i řešení konfliktních situací je nadmíru důležité.

Ve dvou se to lépe táhne

Vedle toho fakt, zda bude vaše dítě ve školce už někoho znát, může být také velice důležitý. Kamarád pomůže především v prvních týdnech spojit dítě s kolektivem, usnadní mu významný přechod z blízkého a bezpečného prostředí domova do prostředí zcela neznámého. Pokud chcete zajistit vašemu potomkovi opravdové pohodlí, podívejte se i na jídelníček a jeho kvalitu. Jsou v něm obsaženy mléčné výrobky, ovoce, zelenina a vitamíny?

I přes veškerou snahu a péči, kterou věnujete výběru mateřské školky, přechod není pro dítě nikdy zcela jednoduchý. I přes to, že jste si jistí, že jste udělali maximum a školka ve všech směrech vyhovuje vašim požadavkům, připravte se na obtíže. Dítě může plakat, nebude se chtít od vás odloučit, bude si stěžovat na vrstevníky i učitelky. Zůstávejte ale v klidu, tyto problémy jsou zcela běžné. Pokud jste věnovali dostatečné úsilí výběru, nemáte se čeho bát!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.