První dětské zoubky

16.3.2010 | autor:

První dětské zoubkyRostou vašemu miminku zoubky? Pak máte před sebou pár perných měsíců. Jak probíhá růst zubů u kojenců a jak na zuby a s nimi spojené potíže vyzrát?


První dětské zoubky


První zoubky vašeho drobečka se objeví zhruba kolem šestého měsíce dítěte. Tento termín však spíš berte jako orientační, každé dítě je totiž jiné a tak i prořezávání prvních tesáků probíhá odlišně. Jak tedy spolehlivě poznáte, že nadešel čas bojovat s prvními zoubky? Jednoduše. Růst zubů u kojenců je často spojen s bolestí. Potomek je plačtivější, podrážděnější a mrzutější. Často odmítají děti postižené růstem zoubků jíst, mohou také více slinit. Ani horečky, teploty a průjmy nebývají výjimkou. Vykazuje-li váš syn či dcera podobné znaky, vydejte se ihned k obvodnímu lékaři. Včasné zahájení pravidelných zubních prohlídek je prvním krokem k úspěšnému přečkání složité etapy v životě miminka.


Růst zubů


Co se tedy vlastně mezi šestým a třicátým měsícem děje s chrupem dítěte? V tomto období se pomalu ale jistě prořezávají první zoubky, které bývají nazývány jako dočasné nebo také mléčné. Tyto zoubky časem vypadnou, aby uvolnily místo permanentnímu chrupu. První zoubky jsou však pro budoucí vývoj dítěte stejně důležité jako zuby trvalé. Formují totiž správný tvar čelistí a napomáhají rozvoji řeči. Proto se doporučuje dbát zvýšeného zájmu o to, co se děje v pusince potomka, a rostoucí tesáky pravidelně kontrolovat. Nejdříve se začnou prořezávat přední dolní řezáky, jenž budou následovány jejich kolegy na horní dásni. Dále se proklubou druhé řezáky spolu s prvními stoličkami. Etapu uzavřou špičáky a druhé stoličky. Při kontrolním počítání zoubků nezapomeňte, že spodní i horní čelist by měly správně obsahovat čtyři řezáky, čtyři stoličky a dva špičáky.


Péče o zuby


Máte vůbec o první zuby již v tak útlém věku miminka pečovat? Samozřejmě. Správná zubní hygiena je stejně důležití jako kontrola klubání tesáků. Do dvou let věku by dítě nemělo k péči o chrup používat zubní pastu, proto předcházejte zubnímu kazu pravidelným čištěním zoubků jemným kartáčkem a vodou. Zhruba od třicátého měsíce můžete sáhnout po speciální pastě pro nejmenší, ideálně s přídavkem fluoru. 

 Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.