Výběr jména dítěte podle kalendáře

19.2.2009 | autor:

Výběr jména dítěte podle kalendářePřipadá vám, že jsou v českém kalendáři směšná a archaická jména? Neušlo vám, jak málo je v něm jmen, která byste mohli dát svým dětem, aniž byste riskovali, že budou do konce života terčem posměchu? Výběr dobrého křestního jména je jedna z nejdůležitějších věcí, které svému dítěti dáte do vínku. Narozdíl od dudlíku nebo dupaček s ním totiž zůstane celý život.

Vybírejte zodpovědně

Ne, nezdá se vám to. Jména jako Doubravka, Darina, Nora, Ilja, Ctirad, Jonáš, Jáchym či Felix jsou neustále alternativou při výběru jmen. A i když se výběr jména pro dítě považuje většinou za jednu z těch příjemnějších rodičovským povinností, může i tato povinnost dát člověku pořádně zabrat. Ve většině rodin to pak vypadá tak, že rodiče vypisují z kalendáře všechna jména, která by mohli dát svým dětem, aniž by se jim přitom „pomstili“ na celý život. A takových jmen nebývá mnoho.

Jděte s dobou

Proto si většina rodičů myslí, že by kalendář měl reflektovat současné trendy a zasloužil by si trošku té aktualizace. Rodičům by se tak ušetřila cestu na matriku, kdy žádají o povolení jména, které chtějí dát svému dítěti. Tato cesta není, nutno říci, v dnešní době žádnou výjimkou.

Kritérium při výběru jména pro většinu lidí představuje to, jak se jim jméno líbí. Ze statistik vyplývá, že na základě obliby vybírá jméno pro své dítě asi osmdesát procent lidí. Tato jména se však v kalendáři často nenacházejí. Dalších devatenáct procent vybírá podle svého či partnerova jména, vzácněji pak i podle jiných rodinných příslušníků. Zbývající procento vybírá jméno náhodně, podle rozhodnutí někoho jiného či až přímo na porodním sále.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 1
Vložil: PaS Neregistrovaný | 2011-10-03 05:44:19
článek o ničem ÚSPĚŠNÍ LIDÉ VĚTŠINOU V ŽIVOTĚ MÍVAJÍ JMÉNO ZAČÍNAJÍCÍ STEJNĚ JAKO PŘÍJMENÍ. viz B.Bardot, C.Cardinal a. pod.
Hodnocení: 1
Vložil: nikolusa Neregistrovaný | 2010-02-06 12:18:01
co to je jako rtwl
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.