Nevěra - jak se s ní vyrovnat?

31.1.2010 | autor:

Nevěra - jak se s ní vyrovnat?

Tak se vám přihodila taky. Přestože o jejích ničivých spárech víte od známých či kamarádů, netušili jste, jak ostře se do vás zakousne. Přestože vám doteď vše klapalo, spokojené partnerské soužití najednou z ničeho nic naruší nezvaný host – nevěra! Nevěra manžela nebo manželky prorazí vztahem obrovskou trhlinu, kterou lze následně jen těžko zacelit. Nevěra a její příznaky představují něco, na co člověk nemůže být nikdy zcela připraven. Lze tedy vůbec nevěru překonat?

Nevěra manžela, nevěrná žena

Ty tam jsou doby, kdy statistikám cizoložství vévodili muži. Také ženská nevěra se stává fenoménem. V průzkumech totiž ženské pohlaví na nenechavé muže často dotahuje. Prakticky je tudíž jedno, kdo je ve vašem vztahu záletníkem a kdo obětí. Ztráta důvěry bolí, ať už se cizoložství dopustí přítel-sukničkář nebo nevěrná manželka. Jak nevěrný tak podvedený si teď musí položit jednu základní otázku: má cenu ve vztahu pokračovat? Respektive, jste ochotní v pošramoceném soužití nadále setrvávat? Od vašich odpovědí na toto dilema se pak odvíjí dva následující scénáře. Jednoduše buď vztah odpískáte nebo se oba pokusíte na něm zapracovat. V obou případech se ale připravte na značný nápor na vaši nervovou soustavu.

Nevěra. A co dál?

Pokud se rozhodnete ve vztahu pokračovat, mějte na paměti jeden důležitý faktor, a to komunikaci. Ta bude teď vaším nejlepším společníkem. Bavte se spolu o svých pocitech, touhách, nejistotách. Nevěra je často způsobena právě nedostatkem komunikace ve vztahu. Vyprávějte si tedy klidně o obyčejných věcech, o práci či zálibách, hlavně se rozmluvte. Postupně přejděte k hlubším debatám. Podvedený může dát najevo, jak mu nevěrník ublížil, druhá strana zase nechť přizná, co mu/jí na předešlé podobě vztahu nevyhovovalo a proč vyhledával/a cizí ložnice.

Jak překonat nevěru?

Důležité je jeden druhému nic nezatajovat a netvářit se, že vám nevěra neublížila. Díky upřímnosti a přímosti můžete totiž odhalit skryté viníky nevěry, což vám pomůže na vztahu znovu zapracovat. V této fázi již nemají žádné výčitky či osočení místo. Jste partneři a tým, který se rozhodl dát vztah znovu do pořádku. Odpusťte si proto různé zákazy a příkazy, raději se naučte hledat kompromisy. Pokud na to sami nestačíte, svěřte se do rukou profesionálů. Každé větší město již dnes nabízí partnerské poradny či psychology, kteří se specializují na problémy ve vztazích.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.