Těhotenská cukrovka

26.3.2010 | autor:

Těhotenská cukrovka

Říká, se že těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Jiný stav však může přinést kromě hezkých chvil také nepříjemné komplikace. Víc než pět procent ženské populace totiž postihuje těhotenská cukrovka. Co onemocnění zvané gestační diabetes obnáší a jak jej léčit?

Co způsobuje těhotenskou cukrovku?

Vznik těhotenské cukrovky má celou řadu důvodů. Jedním z nich může být například věk maminky. Dříve ženy rodily první dítě kolem dvacátého roku života a druhé o pár let později. Dnes odsouvají ženy první mateřství kvůli kariéře či cestování často až do třicátého roku, kdy se riziko onemocnění těhotenskou cukrovkou zvyšuje. Nepříjemná komplikace těhotenství se však může objevit také v případě, že patříte do takzvané rizikové skupiny. Riziko představují ženy s nadváhou, ženy a dívky s diabetes v rodině a ty, které už těhotenskou cukrovkou trpěly během prvního těhotenství. Ohroženy jsou také ty z vás, které v předchozím těhotenství porodily velký plod nebo trpěly jinými komplikacemi během jiného stavu.

Obáváte-li se, že i na vás si může diabetes zasednout, jistě vás potěší, že od roku 2009 vyšetřují lékaři na přítomnost těhotenské cukrovky všechny těhotné ženy. Riziko onemocnění se tak snižuje včasným odhalením nepřítele. Je také potřeba mít na paměti, že těhotenská cukrovka se objeví u těch žen, které k ní mají genetické dispozice. Možná jste citlivá na působení inzulínu, ale zatím o tom nevíte. Těhotenství však klade zvýšené nároky na metabolismus, tudíž se problém projeví.

Co vlastně znamená těhotenská cukrovka?

Cukrovka laicky představuje poruchu lidského metabolismu, kde dochází k nesprávnému působení hormonu inzulínu. Tělo ženy postižené těhotenskou cukrovkou vylučuje méně inzulínu, než je potřeba. Hlavním úkolem inzulínu je snižovat hladinu glukózy v krvi, proto, je-li jej málo, trpí tělo nadbytkem glukózy v krvi a zároveň nedostatečnou výživou buněk.

Těhotenská cukrovka se přitom nejčastěji objevuje po čtyřiadvacátém týdnu těhotenství a končí porodem respektive šestinedělím, kdy se funkce inzulínu normalizuje.

Těhotenská cukrovka – jídelníček

Lehčí formy těhotenské cukrovky lze řešit prostřednictvím přísnější diety, kdy je potřeba snížit objem tuků a cukrů v potravě. Doporučeny jsou naopak mléčné výrobky, obiloviny, komplexní sacharidy a zelenina. Pauza mezi jídly by při takovém jídelníčku neměla překročit tři hodiny. Diagnostikoval-li vám lékař těžší formu diabetu, je potřeba nasadit léčbu inzulinem a pravidelně docházet do poradny.



Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.