Collaborative law vs. mediace: v čem se obě metody liší?

25.1.2023 | autor: Redakce PŽ

Mediace i collaborative law jsou metody využívané k řešení konfliktů mimosoudní cestou. Zjistěte, co mají oba principy společné a v čem se naopak liší.

Odkud metoda collaborative law pochází

Popisovaná metoda se původně využívala ve Spojených státech amerických například k řešení rodinných sporů. Postupem času se však rozšířila prakticky do celého světa

 

Collaborative law se používá zejména v těch situacích, kdy má jakýkoliv pokus o narovnání vliv na přiznání náhrady nákladů soudního řízení pro tu kterou stranu sporu.

Collaborative law a mediace: jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak mediace, tak i metoda collaborative law jsou strukturovaným procesem. Obě metody stojí na podobných principech a ctí zásadu dobrovolnosti i důvěryhodnosti. Pro oba tyto principy také není primárním cílem uzavření dohody. Spíše jde o to, aby došlo k nalezení takového řešení, které bude prospěšné pro všechny strany konfliktu. 

Kdy se collaborative law v praxi využívá

Metodu collaborative law používají zejména advokáti. Její průběh lze přitom připodobnit průběhu mediace vedené více mediátory. Má to však jeden rozdíl. Při metodě collaborative law je totiž nutné, aby se každá ze stran konfliktu jednání účastnila a měla u sebe svého právního zástupce. Ten totiž v rámci tohoto jednání vystupuje jako mediátor pro druhou stranu sporu. 

 

Pro zahájení řešení sporů metodou collaborative law je důležité, aby byla nejprve uzavřena smlouva o řešení sporu právě touto metodou. Kromě toho je také třeba pamatovat na to, že advokáti mají vůči svým klientům zákonnou povinnost dodržovat princip mlčenlivosti.

 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.czAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.