Podnikatelé, víte, co je to havarijní plán?

2.7.2019 | autor: Redakce PŽ

Podnikatelé, víte, co je to havarijní plán?

Každý podnikatel se musí při vstupu do podnikání informovat o tom, co jsou jeho povinnosti a co je třeba vyřešit, případně udělat. Nejvíce v nebezpečí je neinformovaný podnikatel, případně nevědomý podnikatel, kterému mohou být v případě kontroly uděleny pokuty sahající do výše stovek tisíc korun, ne-li do milionů korun. Například za nevyřešení BOZP a PO jsou pokuty enormně vysoké. Ovšem kromě bezpečnosti práce a požární ochrany je třeba mít vypracovaný i havarijní plán, na který taktéž celá řada podnikatelů zapomíná.

Nabízí se ale otázka, co to havarijní plán vlastně je. Jedná se o dokument, v němž jsou popsány činnosti i opatření, jež vedou ke zmírnění nebo případně k odstranění následků mimořádné události, havárie. Je několik typů havarijních plánů, s nimiž se pojďme seznámit.

Typy havarijních plánů

Existuje například havarijní plán kraje, který se zpracovává pro řešení mimořádných události, které vyžadují hlášení třetího nebo zvláštního stupně poplachu. Vše je dle poplachového plánu.

Pak také existuje vnější havarijní plán, který se zpracovává převážně pro jaderné zařízení nebo pracoviště čtvrté kategorie. Taktéž se zpracovává pro objekty a zařízení, u nichž je pravděpodobný vznik závažné havárie, která by byla způsobená nebezpečnými chemickými látkami nebo přípravky.

Nesmíme opomenout ani vnitřní havarijní plán, který zpracovávají jen provozovatelé objektu nebo provozovatelé zařízení, u nichž také existuje možnost vzniku závažné havárie. Zároveň musí spadat do skupiny B.

Nedělejte si s havarijním plánem starosti

Pokud však nerozumíte havarijnímu plánování nebo případně bezpečnosti práce či PO, obraťte se na společnost PEGASUS service, která vám pomůže s těmito zákonnými povinnostmi. Postará se o vše, co se zmiňovanými pojmy souvisí, neopomene se samozřejmě ani zastoupení v případě ohlášených nebo neohlášených kontrol.Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.