Vandalové se nezastaví ani před hrobem. Citovou újmu pojištění nahradit nedokáže, materiální ale ano

23.5.2023 | autor: Redakce PŽ

Vandalové se nezastaví ani před hrobem. Citovou újmu pojištění nahradit nedokáže, materiální ale ano

Hroby bezpochyby nepatří mezi témata, o nichž bychom se ve společnosti bavili s každým na potkání. Hřbitovy ovšem po staletí tvoří nedílnou součást naší kultury a aktivní vzpomínání na ty, kteří s námi na tomto světě již nepobývají, dokazuje zdravou podstatu našeho civilizovaného světa. Hroby a hřbitovy v sobě přitom skrývají dvojí rozměr – hmotný a duchovní. Nicméně materiální stránka hřbitovů, bohužel, odjakživa přitahovala a přitahuje pozornost vandalů.

 

Hřbitov, místo veřejné

Česká legislativa definuje hřbitov, respektive pohřebiště, jako prostor určený k pohřbení lidských pozůstatků nebo k uložení zpopelněných lidských ostatků. Vedle tohoto užitkového účelu ale mají hřbitovy rovněž další funkce a významy, zpravidla duchovního a nemateriálního rázu.

Na území České republiky najdeme na šest tisíc nejrůznějších hřbitovů, na nichž se nacházejí stovky tisíc hrobů a náhrobků. Mnohé z těchto hřbitovních staveb přitom – krom nehmotných hodnot důležitých především pro pozůstalé – představují objekty s nemalou uměleckou a kulturní hodnotou. Značná proto může být i jejich hodnota ryze materiální a jakékoli poškození hrobu může pro jeho majitele znamenat citelnou a do jisté míry často ne zcela nahraditelnou finanční ztrátu – zejména v případě starších hrobů a náhrobků s uměleckými prvky.

 

Vandalismus nezná hranic

Vandalové každoročně poničí na hřbitovech po celé České republice stovky hrobů a způsobí škody za miliony korun. Jejich řádění bývá častokrát zcela nemotivované, o to větší škody ale přináší. Je proto na místě si klást otázku, jak a zda lze podobným excesům čelit či předcházet.

Není přirozeně v silách policie, městských strážníků ani správy jednotlivých hřbitovů bdít non-stop nad všemi hřbitovními areály, nicméně o dílčí nápravu napáchaných škod se může zasadit specializované pojištění hrobu. Nedokáže sice nahradit újmu citovou, ale nabídne poškozeným alespoň kompenzaci finanční a materiální.

 

Pojištění hrobu proti vandalismu i dalším živlům

Tuzemské pojišťovny proto do svých nabídek již tradičně zařazují též pojištění hrobů a hřbitovních staveb. U Kooperativy je lze sjednat třeba jako doplňkovou službu k pojištění domu, bytu, chaty či chalupy, stejně jako součást pojištění bytu nebo domácnosti.

Hrob si můžete pojistit včetně jeho součástí a příslušenství, počítaje v to i jeho uměleckou a historickou hodnotu. Pojištění v základní variantě obvykle kryje poškození nebo zničení hrobu přírodními živly, ve vyšší variantě se pak vztahuje i na projevy vandalismu či odcizení hrobu a jeho součástí. Nevztahuje se ale obvykle na volně umístěné předměty, jako jsou květiny, věnce či svíčky.



Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.