Přírodní lékárna: heřmánek pravý

11.9.2009 | autor:

Přírodní lékárna: heřmánek pravý

Cítíte se občas po vydatném nedělním obědě trošku nesví? Jako by vás bolely vnitřnosti a signalizovaly – máme toho dost!? Tak zkuste místo prášků a farmaceutických výrobků osvědčenou přírodní metodu.

S heřmánkem k harmonii

Heřmánek pravý
má blahodárný vliv nejen na naše trávení a imunitní systém, ale pravidelný šálek čaje alespoň jednou denně působí i jako uklidňující prostředek, snižuje úzkost, stres a duševní vypětí, pomáhá člověku vyrovnat se s obtížnými depresivními situacemi a nabýt opět duševní rovnováhu.

Heřmánek pravý má silnou vůni, výraznou chuť a v dnešní době se používá především jako lék. Působí rozmanitě v závislosti na tom, jak se užívá. A způsobů je spousta. Od inhalace, přes čaj a aromaterapii až k nejrůznějším mastím, bylinným polštářům a olejíčkům. Nejznámější a nejdostupnější metodou, jak si užívání heřmánku osvojit, je příprava čaje. Na jeden hrnek připadá jedna vrchovatá kávová lžička, pět minut luhování a zázračný lektvar je hotový. Opravdu zázračný? Jistě, alespoň na běžné problémy by měl stačit.

Pomůže při nevolnostech

Mezi nejcennější vlastnosti heřmánku patří jeho blahodárný vliv při nejrůznějších nevolnostech. K těm patří zejména žaludeční neurózy, záněty žaludku, křeče, střevní koliky a i zdánlivě neškodné, přesto velice nepříjemné nadýmání. Jeho užívání příznivě ovlivňuje problémy jater, působí jako prevence před žlučovými kameny a hlavně jako uklidňující a relaxační prostředek. Zmírňuje bolesti hlavy, zbavuje nespavosti a bravurně zatočí s každým obyčejným nachlazením.

Už ve starém Řecku byl heřmánek ceněn pro své výjimečné léčivé schopnosti a byl zasvěcen slunci. Heřmánek pravý, latinsky též Chamomilla recutita, má totiž opravdu svému potenciálnímu uživateli co nabídnout.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.