Přírodní lékárna: Šípková růže
Rosa canina, nebo také šípková růže, je přírodní lékárna a je velice dostupným a efektivním prostředkem k posilování organismu. Pokud máte za domem malý lesík, nebo si pěstujete šípkovou růži na zahradě, může vaše tělo zajásat. Už se nemusí bát jarní ani podzimní únavy, proti chřipkám, virózám i obyčejným nachlazením právě našlo ten nejlepší, nejpřirozenější a zaručeně nejzdravější lék, který na světě existuje – léčivou bylinu.
Šípková růže byla používána už od starověku. V antickém Římě jí prý nazývali psí růží, údajně proto, že jí léčili vzteklinu. Ale nejen to, už oni si připravovali pověstné šípkové čaje a šípková růže se stala nepostradatelnou ingrediencí každé dobře vybavené kuchyně. V dnešní době je plod ceněn pro vysoký podíl vitamínu C, obsahuje jej zhruba dvacetkrát více než citrusy. Šípky také dokážou pomoci při zánětu ledvin i močového měchýře, lékaři je doporučují v boji s ledvinovým pískem i močovými kameny, které narušují a pozvolna vyplavují přirozenou cestou z těla ven. Pravidelné pití šípkového čaje funguje také jako posilující prostředek pro váš organismus.
Šípky sbírejte v září a říjnu
Nejlepší čas na sběr plodů je v období září a října, kdy začínají plody dozrávat. V průběhu dozrávání se totiž podíl vitamínu C neustále snižuje a přezrálé plody ho mají jen malé množství. Je také dobré nabírat si každý rok nové plody, skladováním se totiž kvalita a moc šípkového kouzla vytrácí. Po očesání plody usušíme v tenkých vrstvách.
Samotných receptů na přípravu šípkového čaje existuje několik. Klasika ale zní: Usušené šípky podrtíme, namočíme do studené vody a necháme den odstát. Druhý den směs mírně ohřejeme (nesmí nedosáhnout bodu varu), scedíme přes cedítko nebo plátýnko a takto připravený nápoj je hotov k podávání. Přejeme dobrou chuť!
Autor: Redakce PŽ
Bohužel zde nejsou žádné komentáře.