Vyzkoušejte power walking aneb Rychlou chůzí ke zdraví i plochému bříšku

27.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Vyzkoušejte power walking aneb Rychlou chůzí ke zdraví i plochému bříšku Říká se, že pro udržení skvělé tělesné kondice stačí třikrát týdně hodinu běhat. Ne každému však tento pohyb vyhovuje. Běh také patří mezi sporty, které jsou výborné pro udržování fyzické kondice. Ale pokud chceme zhubnout, musíme snížit tempo. Běhu bychom se měli vyvarovat i v případě určitých fyzických indispozic a ne každý cítí z tohoto pohybu potěšení. Proto svět objevil power walking neboli rychlou chůzi.

Power walking - zdravější alternativa běhu


Power walking je novodobým sportem. Ve své podstatě je power walking velmi svižný pohyb s maximální rychlostí na hranici chůze a běhu - pohybujete rychlostí se kolem 7-9 km za hodinu. V této rychlosti se dají do dynamického pohybu všechny svaly těla a přinášejí dokonalou rovnováhu pro udržení fyzické zdatnosti.

Power walking je však i výbornou formou pohybu, pokud toužíme shodit nějaké to kilo navíc. Při běhu naše srdce dosahuje cca 80% své maximální hodnoty a dochází samozřejmě ke spalování, ale i o výraznému posilovaní svalové hmoty a fyzické kondice. Při rychlé chuzi je maximální srdeční hodnota mezi 60-80%, a právě 75% je vědci považováno za dokonalé číslo, pokud si přejeme rozpumopovat náš metabolismus a shodit nadbytečné kilogramy. V praxi si to můžeme ověrit tak, že abychom měli správnou procentuální rychlostní hodnotu, měli bychom být stále schopni konverzace bez zadýchávání.

Power walking je vysoce doporučovanou alterantivou běhu, která je považována za nejbližší formu dokonalého sportovního pohybu. Obě metody jsou dokonce porovnávány s velice podobnými efektivními výsledky. Chůze však narozdíl od běhu tolik nezatěžuje klouby. Proto se doporučuje i jedincům s fyzickým omezením či starším osobám.

Power walking pro mladé i staré


Power walking se dá praktikovat v podstatě kdekoli. Můžeme si vyjít do parku, vzít útokem městské ulice a v zimním období rázovat na trenažéru fitness centra. Můžeme si vyjít sami, vzít psa či kamaráda, s nímž za chůze stihneme probrat veškeré novinky a podvědomě nás do pohybu motivuje. Je tedy jen na nás, zda dáme přednost běhu nebo jeho příjemnější verzi - power walkingu.


Silvie Langerová
Foto: bodykinect.com


Autor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.