Diabetes mellitus

30.5.2009 | autor:

Diabetes mellitus

Diabetes mellitus, česky cukrovka, je zákeřná nemoc, která postihuje nejčastěji lidi dospělého věku. Vzniká na základě genetických predispozic v kombinaci se špatnou životosprávou. Nadbytek tuků a jednoduchých cukrů, přejídání i nedostatek pohybu má vinu na tom, že cukrovka pronásleduje stále víc lidí. Tyto tak zvané kardiovaskulární onemocnění mají ročně na svědomí nejvíce životů v České republice. Co tedy přesně cukrovka je, jak vzniká a co dělat proto, aby se člověku vyhla?

Příčinou většiny srdečně – cevních onemocnění je kornatění tepen. A nejinak je tomu i u cukrovky. Její nástup je pomalý, nenápadný a téměř nepostřehnutelný. Řadu let probíhá bez příznaků i bolestivých symptomů. Tukové látky se pomalu usazují na stěnách cév, průtok krve se zpomaluje a zmenšuje. Tělo tak není dostatečně zásobováno živinami a vitamíny, v nejhorším případě může dojít až k ucpání cévy. Nejčernější scénáře tak mluví o akutním infarktu myokardu, cévní mozkové příhodě nebo o akutním uzávěru tepen dolních končetin s odumíráním tkáně.

Pokud chceme těmto a jiným problémům předejít, nechceme nechat cukrovku v našem těle volně řádit nebo jen sklon k tomuto onemocnění nepodporovat, musíme začít žít zdravěji. Jedině tak se vyhneme každodennímu píchání inzulínu, který v pokročilých fázích nemoci je jediným možným řešením, jak udržet nemoc pod kontrolou. Odborníci radí více sportu, střídmý jídelníček, hojnost ovoce, zeleniny i dostatečný přísun tekutin. Je nutné vynechat kouření i přemíru alkoholu, vyhýbat se zakouřeným místům a při obezitě se třeba začít hubnout. Nadváha zhoršuje zdravotní stav pacienta nemocného diabetes, zvyšuje krevní tlak i hladinu krevních tuků. V tomto případě platí: sportem a správnou životosprávou ku zdraví. Nebojte se žít zdravě!Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.