Zdravý životní styl. Jak žít zdravě bez přísné diety a pocení v posilovně

17.6.2011 | autor: Redakce PŽ

Zdravý životní styl. Jak žít zdravě bez přísné diety a pocení v posilovněHladovka, odpírání, dřina v posilovně, nechutná zdravá strava... To jsou bohužel nejčastější synonyma pro slova dieta, hubnutí a zdravý životní styl. Ne však pro každého. Proč na tom, že pro sebe děláme něco prospěšného, vidíme jen to špatné? Vždyť přeci na tom není nic špatného, že svůj organismus nechceme zatěžovat jedy, nadbytečnými kily a cholesterolem. Ale hlavně - chceme se cítit skvěle každý den a náš organismus to také náležitě ocení.

Zdravé hubnutí - nejde jen o kila

Ať už jsou vaše důvody k hubnutí jakékoliv, tělu jen prospěje, když mu dopřejete stravu plnou vitamínů a ostatních látek, které jej nebudou zbytečně zatěžovat. Kromě snahy shodit nějaká ta kila navíc je přece důležité udržovat se ve formě. Díky správnému cvičení nejen spálíte kalorie, ale budete se cítit svěží. A co teprve ten hřejivý pocit, že jste pro sebe právě udělali něco správného? Chcete zhubnout. Proč ale vlastně? Kromě fyzické stránky se chcete cítit dobře, být se svým zevnějškem spokojeni a nabýt tak sebedůvěry.

Pohyb je radost - cvičit můžete i u televize

Lidé věnující se pravidelně sportu či cvičení trpí prokazatelně méně potížemi pohybového ústrojí a celkově se cítí lépe. Mimo jiné totiž pravidelným cvičením posilují svou imunitu a kardiovaskulární systém. Určitě jste si nejednou všimli, že už po několika desítkách minut pohybu se cítíte báječně. Kromě příjemné únavy se totiž (stejně jako po sexu) dostavuje hormon štěstí endorfin, takže máte dobrou náladu a už se těšíte, až si své oblíbené cvičení zopakujete.

Pokud ale nepatříte mezi ty, kteří mají času nazbyt, a nemáte na pohyb dostatek času, zamyslete se... Protáhnout se a trochu si zaposilovat přece můžete na každém kroku! Například místo výtahu použijte schody. Tip: choďte po schodech i dolů. Nikdo po vás nechce, abyste ušli desítky kilometrů. Zkuste třeba po cestě z práce vystoupit o zastávku dřív a projděte se. Dobré pohybové cvičení také je, když se v MHD nedržíte žádné tyče. Stůjte ale raději hned vedle tyče či madla, abyste se mohli kdykoliv chytit. Tím, že se v mírných zatáčkách snažíte automaticky držet balanc, zapojujete veškeré svaly na nohou a samozřejmě také hýždě. Tento pohyb se hodně podobá jízdě na snowboardu. Pokud na něm jezdíte, můžete trénovat i uprostřed léta!

Stejně tak nechte vaše auto někdy odpočinout a jděte pro těch pár maličkostí do obchodu pěšky. Navíc po cestě zpátky zapojíte díky nákupu i svaly na rukou. Když už si tu chviličku na malé procvičení najdete, naplňte 2 půllitrové PET lahve vodou, pohodlně se usaďte na pohovce, zapněte svůj oblíbený seriál a zlehka „činky" zvedejte. Ze začátku se vám to bude zdát lehké, ale po pár minutách lahve trochu ztěžknou. Jestli vás posilování rukou moc nebaví a raději byste posílili stehna a zadeček, potom není nic jednoduššího než se natáhnout. Lehněte si na bok, hlavu podložte rukou, nohy pokrčte tak aby byly kolmo s trupem, a 20x zvedněte horní nožku. Poté se otočte na druhý bok a cvik opakujte. Tento způsob je pohodlný, a navíc i příjemný, protože u televize byste asi nejspíš tak či onak seděli. Teď u toho ale navíc děláte i něco pro svou kondici.

Jídlo jako lék - vitamíny nade vše

Pokud se naučíte mít zdravější stravu rádi, máte vyhráno! Vařte s radostí, děláte to pro sebe. Jídlo si užívejte. Takový zeleninový salátek hýřící všemi barvami... už jen vzít vidličku a zakousnout se. I ty na pohled sebehorší pochutiny se dají vylepšit. Připravili jste si například k svačině pár rýžových chlebíčků, ale připadají vám jako polystyren. Není nic jednoduššího než je poklást pár plátky šunky a ozdobit kousky zeleniny. Chutná a zdravá svačinka je na světě. Nejsem příliš velkým zastáncem potravinových doplňků, které se na obalu tváří jako vitamíny. Vy je můžete čerpat v té přírodní formě. Jezte více ovoce i zeleniny, nechutná každému, přesto si z ní každý vybere. Nezapomínejte však, že nejlepší je čerstvá a syrová. Faktem je i to, že nejvíce vitamínů se skrývá ve slupce. Ne, nejezte banán i se slupkou, raději neškrábejte salátovou okurku.

Vše je nahraditelné - vyměňte škodlivé za zdravé!

Ve snaze žít o něco zdravěji a nenabývat zbytečné kalorie jen díky svým denním zvykům, jsem si uvědomila, že je čas na změnu. Náhradu. To, že něco uděláte jinak, nemusí hned znamenat, že to děláte hůř.

Káva - obvyklý začátek dne
Nedovedete si své ráno a vůbec celý pracovní den bez kávy představit? Vězte, že v tom nejste sami. Ranní presso se smetánkou či mlékem a tunou cukru. Také ho milujete? Tak na to hezky rychle zapomeňte. Kávu vám nikdo neodpírá, ale uvědomujete si, co všechno jste schopní si do ní nalít/nasypat? Pokud nemáte rádi příliš silné kafe, zjemněte ho mlékem. Ale pozor! Odstředěným. Když si do kávy mléka nalijete o něco víc, nemusíte tolik sladit, nebo třeba vůbec. Pokud raději pijete čaj a také s kilem cukru, uberte. Uskromněte se na jednu kostku nebo neslaďte vůbec. Pokud nenecháte čajový pytlík louhovat zbytečně dlouho, čaj nebude tak hořký a vy tím pádem nebudete potřebovat tolik sladit.

Vaše noční můra - sladké
Po dobrém obědě míváte chuť na něco sladkého, známe to snad všichni. Místo čokolády, u které stejně neskončíte po prvním čtverečku, jak jste si slíbili, si dejte raději banán nebo jiné sladké ovoce. Místo cukru a tuku se tak zásobíte vitamíny a ovocným cukrem, který je mnohem zdravější. Pokud vás ale chuť na sladké trápí víc než je zdrávo, zřejmě je něco špatně. Zkuste svůj organismus lépe zásobit železem. Není nutné jíst kvůli tomu potravinové doplňky - spoustu železa naleznete například v játrech, sušených meruňkách, fazolích, hrachu a listové zelenině.

Světlé pečivo - kalorická exploze
Nespočet lidí snažících se shodit svoje kila uznává, že když vynechali bílé pečivo a nahradili jej tmavým, celozrnným, zbavili se již během prvního měsíce pár kil. Pokud však chcete vynechat pečivo úplně, vyzkoušejte již zmiňované rýžové chlebíčky či křehké plátky. Spolu se šunkou, sýrem a kouskem zeleniny máte perfektní a chutnou snídani.

Recept na zubní kaz - přeslazené limonády
Pomineme-li, že po takové Pepsi lze přibrat jedna báseň, děsí kupa cukru v ní obsažená také vaše zuby. Věděli jste, že půl litru tohoto sladkého nápoje obsahuje až 11 kostek cukru? Zkuste si je naházet do půl litru vody a vypít. Hrozné, že? Pokud se neobejdete bez svého oblíbeného energy drinku, trochu si ho nařeďte vodou - i chuť je hned lepší. To samé můžete využít i v případě přeslazeného ovocného džusu.

Jak vidíte, zdravější způsob života a proces hubnutí nemusí vůbec bolet. Vyzkoušejte naše tipy a užívejte si svého zdraví!


Michaela GerlichováAutor: Redakce PŽ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.