Červená se line záře...

28.2.2009 | autor:

Červená se line záře...

Patříte mezi milovníky červené? Máte jí plný šatník a chtěli byste jí věnovat prostor i v rámci bytu nebo domu? Jistě už při oblékání vnímáte, že zkombinovat červenou není úplně jednoduché. Určitě vám také neuniklo, jak velkou pozornost dokáží vzbudit červené večerní šaty. Když nyní převedete tyto poznatky na váš byt, zjistíte, že červená opravdu patří mezi nejsložitější barvy a je proto nutné s ní pracovat opatrně. Navíc zde působí faktor času, který prožitky z výrazných barev ještě umocňuje.

Klasicky jmenovanými vlastnostmi červené jsou agresivita a erotický náboj. Je to barva dynamizující a energická, aktivizuje nás k činnosti. Proto se může hodit do místností, kde se má něco dít, kde dochází k rychlému jednání a rozhodování, podněcuje udržování vztahů a nenechá vás usnout na vavřínech. Právě z těchto důvodů se jí snažíme naprosto vyhnout tam, kde chceme relaxovat a nerušeně odpočívat.

Pozor na špatnou náladu!

Přemíra červené může způsobit úzkost a deprese. Zejména intenzivní ohnivou červenou bychom měli používat jen v ojedinělých případech jako dekorační nebo designerský výstřelek. Takto poslouží jako vzor na látce nebo kůži či jako solitér nebo jednoduchý ozdobný předmět. I tak vzbudí hodně pozornosti. Dlouhou tradici má užívání kaštanově červené. Uplatňuje se například v rustikálních domech, nebo v prostorách s nábytkem v koloniálním stylu.

Záleží na světle

Když už se rozhodneme červenou v interiéru použít jako hlavní prvek dekorace, je třeba přizpůsobit celkový vzhled interiéru. Ladit bude zejména krémová světle hnědá nebo bílá barva. S komplementární zelenou vytvoří sice zajímavé kontrasty, ale musíme si vyzkoušet, zda už prostor nebude přeplácaný. Pokud nelpíte na čisté červené, je dobré upravit sytost a tón. Dojem z barvy však vzniká až po včlenění do prostoru, kde spolupůsobí druh osvětlení. V závislosti na změně denního světla či intenzitě a barvě umělého osvětlení se mění i náš celkový vjem červené.Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.