Jak v zimě pečovat o pokojové rostliny

7.2.2010 | autor:

Jak v zimě pečovat o pokojové rostlinyPokojové rostliny se najdou snad v každé domácnosti. Působí pozitivně na člověka, a to jak z estetického, tak ze zdravotního hlediska. Přesto ne všichni z nás jsou milovníci pěstování květin a udržet je při životě nám dává občas zabrat. Pro ty, co mají své květinky rádi a chtějí se naučit se o ně lépe starat, zde máme pár užitečných rad o tom, jak pokojové rostliny pěstovat v zimním období.

Citlivá péče o pokojové rostliny

Běžně dostupné pokojové rostliny bývají obvykle poměrně nenáročné na údržbu. V zimě však všechny květiny „uléhají k zimnímu spánku“, takže je třeba s nimi jednat citlivěji. Během zimy rostliny odpočívají, aby mohly na jaře znovu růst a kvést. Proto je v zimě nepřesazujte, nehnojte ani jinak zbytečně nerušte. Toto pravidlo můžete porušit v případě, že rostlina začne uhnívat nebo ji napadnou houby či škůdci.

Pokojové rostliny v zimě

V zimním období jsou pokojové rostliny vystaveny horkému suchému teplu sálajícímu z radiátorů nebo naopak chladu nevytápěných prostor. Navíc podstatně ubude denní světlo, které všechny až na výjimky potřebují k životu. Postavte tedy květiny co nejblíže oknu, ale tak abyste zabránili přímé blízkosti tepla z radiátorů. Dobré je rostliny častěji zavlažovat pomocí ostřikovače s vodou. Suchý vzduch rostliny oslabuje, poznáte to podle zasychání konců listů. Zvláště opatrní buďte při zalévání. Květiny potřebují v zimě vody méně, takže se zálivkou čekejte, až bude hlína suchá. Nejlépe uděláte, když budete rostliny zalévat pravidelně, ale po malých dávkách. Pokud začnou uhnívat kořeny, listy se budou barvit do žluta.

Co se škůdci?

Ošetřovat pokojové rostliny napadené škůdci, hnilobou nebo plísněmi je v zimě trochu složitější. Je-li to nezbytně nutné, vyměňte rostlinám půdu. V ostatních případech můžete použít chemické přípravky. Ty jsou ovšem často pro člověka škodlivé a mohou napáchat více škody než užitku. Proto likvidační a ochranné přípravky aplikujte na nejméně obývaném místě, kde následně nechte ošetřené rostliny po celou dobu působení postřiku. Pokud vás pěstování pokojových rostlin nadchlo a rádi byste jim dopřáli větší péči, zkuste se inspirovat starými ověřenými recepty našich babiček.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.