Mobilní vytápění

11.3.2010 | autor:

Mobilní vytápěníAčkoli se zdá pošetilé mluvit začátkem jara o topení, pravdou zůstává, že nepříjemný dotyk chladna můžeme pocítit nejen v zimě, ale i v ostatních ročních obdobích. Když teplota venku klesne pod 20°C máme kolikrát chuť si doma přitopit. Zapínat kotel je v tomto případě ale zbytečný luxus. Nabízí se však elegantní řešení v podobě přenosného topidla. Má širokou škálu využití, hodí se na chalupy, do kanceláří nebo jen tak k posezení u televize.

Jaké mobilní topení vybrat?


Mobilní topidla se vyrábějí v několika různých variantách. Nejdůležitějším hlediskem při výběru je samozřejmě jeho účel. Jiný typ se hodí pro vytápění celé místnosti a jiný pro zahřátí jen určitého prostoru. V každém případě musíme mít na mysli, že se jedná jen o doplňující způsob vytápění, proto klasický radiátor nezatracujte. V porovnání s ním má přenosné topidlo vyšší náklady a nižší účinnost. V zásadě rozlišujeme tři typy mobilních topidel. Jsou to topidla akumulační, konvenční nebo sálavé. Pro vyhřátí většího nebo vlhkého prostoru nejlépe využijete topidla akumulační, naopak sálavé najdou své uplatnění při zahřívání konkrétního místa nebo osoby.

Jaké topení vede?


Mezi nejoblíbenější mobilní topidla patří tepelné konvektory. Konvektor nejprve nasaje vzduch z místnosti, ohřeje ho a ten následně stoupá zpět do místnosti. Teplo dodává okamžitě po zapnutí, ale po vypnutí zase teplota rychle klesá. Lepších výsledků dosahuje konvektor s vestavěným ventilátorem. Lze pořídit také samostatný teplovzdušný ventilátor. Jeho nevýhodou je hlučnost a víření prachových částic, což může vést k dráždění nosní sliznice nebo očí. Akumulační schopnost mají radiátory naplněné olejem. Sice jim déle trvá, než se nahřejí, ale topí i delší dobu po vypnutí. Bývá obvykle lépe vybaven než předchozí dva typy, takže jeho cena je také úměrně vyšší. Na zcela jiném principu fungují infrazářiče. Infratopení vysílá do prostoru infračervené vlny, které ho postupně zahřívají.

Vyjmenovali jsme si nejzákladnější typy přenosných topidel. O tom, které je pro vás nejvhodnější, si musíte rozhodnout sami podle vašich přání, požadavků a možností. V každém případě je dobré věnovat pozornost výkonu a kvalitě provedení.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.