Psí miláček

14.2.2009 | autor:

Psí miláčekPřijde v životě období, kdy máme chuť pořídit si psa. Nezáleží na tom, zda ho chceme jako společníka, protože se cítíme osamělí, nebo je to naše "první dítě s přítelem", anebo je to největší přání dětí, které vyrůstají ve městě a mají pramálo možností ke kontaktu s přírodou. Základním předpokladem při takovém kroku je láska ke zvířatům. Pokud je nemáte rádi, těžko si k nim kdy najdete vztah a jejich přítomnost bude utrpení jak pro vás, tak pro ně.

O tom zda, pes do bytu patří, či ne, se přou jak odborníci, tak veřejnost. Než začneme vybírat, jaké plemeno si pořídit, je dobré si dát dohromady fakta o tom, co každý pes potřebuje a zda jsme schopni ho obstarat.

Výběr rasy nenechejte náhodě

Pokud máme malé děti a téměř žádné zkušenosti, měli bychom zvážit, zda pes nebude příliš velkým nebezpečím a nepostačilo by jiné zvíře, například rybičky či vodní želvy. Nezapomínejte také na své okolí, vztahy se sousedy bývají často už tak dosti nahnuté a pořízením zvířete byste jim nejspíš nepomohli.

Správná volba plemene nám pomůže zmírnit některé potíže, které s sebou život se psem nese. Existuje množství encyklopedií, webových stránek či specializovaných obchodů, kde se dozvíme, jaké vlastnosti má které plemeno. Dá rozum, že si do bytu nepořídíme trhače, tedy nějakou agresivní rasu. Též pro vzrůstově velké psy je život v malém bytě trápením.

Pes je členem rodiny

Řekněme, že už máme koupeného pejska. Co teď? Mysleli jste předtím také na to, že pes je další člen rodiny, který má svá práva a povinnosti a jako takový se doma potřebuje cítit dobře? Ačkoli se najdou ti, kteří nesouhlasí, interiér je potřeba upravit tak, aby nebyl pro zvíře nepohodlný či nebezpečný. Nikdo nečeká, že mu vyhradíte vlastní pokoj, stačí koutek nebo výklenek, který bude jen jeho. S podlahou se nedá celkem moc dělat, ale přesto se snažte alespoň eliminovat některé nepříjemnosti, jako je kluzkost nebo studená dlažba. Pes se do jisté míry chová jako dítě, snažíme se tedy odstranit maličkosti, které by mohl spolknout, zabezpečit zásuvky, odpadkové koše, elektrické zásuvky a místa, odkud může spadnout.

Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.