Chaise longue

22.3.2009 | autor:

Chaise longueProblémem moderní doby je stres. Žijeme v ohromném tempu a „nestíháme“. Tomuto stylu života přizpůsobujeme i bydlení, proto často bývá v našem bytě jediným místem k odpočinku postel. Ptáte se, co více můžete pro vaši relaxaci ještě udělat? Ano, máte pohovku, křeslo, ale slyšeli jste někdy o chaise longue?   

Posaďte se a natáhněte nohy

Chaise longue je francouzský název pro sedací nábytek netypického tvaru. Vypadá trochu jako křeslo a trochu jako sofa, přesněji se jedná o křeslo, které má sedadlo protažené pro nohy natažené ve vodorovné poloze. Tento způsob odpočinku je starý již minimálně dvě tisíciletí, avšak v poslední době zaznamenal znovu nebývalý vzestup. Stal se předmětem zájmu předních návrhářů, například mladého českého designéra René Šulce, kterému chaise longue prakticky nastartoval kariéru.

Odpočiňte si

V čem tedy spočívá kouzlo chaise longue? Jak jsme již řekli, je to relaxační kus nábytku, takže se opravdu nehodí k pracovnímu stolu. Je určený vyloženě k lenošení, takže se na něj posaďte či položte, vaše záda a nohy se uvolní a vy zapomenete na každodenní starosti. Tato poloha pomáhá ke zlepšení krevního oběhu a prokrvení mozku tím, že se nohy dostanou do výšky srdce. Na podobném principu fungují moderní polohovací křesla.

Na první pohled vás jistě okouzlí elegantní tvar chaise longue. Od přezdobených rokokových kusů, které známe ze zámeckých interiérů, se měnil tvar postupně až k slavnému Corbusierovu chaise longue ze začátku dvacátého století, jehož návrh lze s určitými obměnami pořídit i v současnosti. V nynější době se na trhu nachází poměrně velké množství minimalistických či designových výrobků. Moderní chaise longue lze různě polohovat, rozkládat nebo otáčet, takže ho již rozhodně nelze pokládat za nadbytečný kus nábytkového vybavení interiéru vašeho bytu nebo domu.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 0
Vložil: Mimi Neregistrovaný | 2009-03-23 19:49:22
Škoda, že nejsou uvedeny obrázky různých typů. Jde skutečně o senzační věc, ale pouť po nejrůznějších obchodech je těžko představitelná.
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.