Corian

28.2.2009 | autor:

CorianV šedesátých letech minulého století přišla americká společnost DuPont s novým materiálem. Byl jím umělý kámen Corian. Za jeho značnou oblibou stojí zejména jeho vynikající technické a estetické vlastnosti. Vhodný je jak pro výrobu nábytku a doplňků do domácností tak i do nemocnic, barů, kanceláří či jiných speciálních pracovišť. V neposlední řadě se stal inspirací několika designérů, kteří díky němu posouvají svou tvorbu dále. Pojďme se tedy podívat, proč je Corian často nazýván materiálem budoucnosti.

Jednoduše skvělý


Corian si můžeme představit jako masivní hmotu připomínající kámen. Tvoří se mletím směsi přírodních minerálů a polymetyl-polymatakrylátové pryskyřice. V závěrečné fázi se tvaruje do desek různých rozměrů. Správný poměr mezi minerály a pryskyřicí zabezpečuje pevnost a tvrdost materiálu. Jeho povrch je nenasákavý a antiseptický. K dostání je v mnoha barevných provedeních a povrchových úpravách od lesku až po mat. Při jeho používání pro výrobu se cení zejména možnost bezespárového spojení a technologického zpracování. Lze ho řezat, obrábět, lisovat, lepit či zdobit jinými materiály.

Záruka trvanlivosti

Kromě širokého rozsahu způsobu opracování má i další vlastnosti, které může ocenit i uživatel. Tím, že se chová jako tepelný izolant a necítíme z něj chlad, je nám příjemný na dotek. Odolává také chemikáliím a vysokým teplotám. Povrch tedy nezničíme ani agresivními saponáty, ani zapálenou cigaretou. Zejména v domácnosti přijde vhod, jak snadno se dá čistit a opravovat. Je to homogenní materiál po celém svém průřezu, poškozený povrch tedy stačí přebrousit a přeleštit a o rýhách nebude ani památky.

Přes všechny vyjmenované kvality mějme na paměti, že nikdo a nic není dokonalé, a proto s ním jednejme s mírou. Zbytečně ho nevystavujme extrémním situacím, protože některé otlaky, rýhy či jiná poškození zvládne opravit jen odborník.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.