Jak vybrat správnou matraci

4.2.2009 | autor:

Jak vybrat správnou matraciDávno jsou pryč časy, kdy naši předkové lehávali na kožešinách nebo slámě. V současné době je zdravému spaní věnována velká pozornost. Špatná postel může způsobit únavu, nespavost, stres nebo zdravotní potíže fyzického rázu. Přestože zdravý spánek by pro nás měl být naprosto samozřejmým standardem, spousta lidí stále investuje více peněz do krásného obývacího pokoje než do správného lůžka. Základem každé správné postele je matrace. Podívejme se nyní, jak by měla taková kvalitní matrace vypadat.

Nepodceňujte výběr!

Hlavní funkcí matrace je pružná a pevná podpora těla. Vzhledem k jeho nepravidelnostem výborně poslouží matrace se zónovou tuhostí. Měkčí část v oblasti ramen a boků zmírní otlačování těla a způsobí lepší svalové uvolnění. Očekáváme tedy, že se naprosto přizpůsobí našemu tělu. Rozložení tlaků umožňují pružiny, přičemž jejich kvalita se odvíjí od druhu a tloušťky drátu, počtu závitů, výšky pružiny či jejich celkového počtu v ploše. Měkčí variantou je tašková pružina, která má větší elasticitu. U pěnových matrací se zónování dosahuje pomocí kombinací různých tuhostí pěn, kde se výborně osvědčila takzvaná líná pěna. Moderní typy umožňují individuální nastavení tuhosti podle váhy a výšky uživatele. Originálním řešením je také vodní postel, kde ale nastává problém, pokud na ní najednou spí více jak jedna osoba.

Hygiena především

Každá luxusnější matrace by měla být vybavená snímatelným potahem. To nám umožní lepší hygienické ošetřování. Nabídka potahů je velmi široká. Bavlna prošitá dutým vláknem upravená proti bakteriím a plísním je vhodná pro děti a alergiky. Jiné typy mohou obsahovat stříbro nebo přírodní extrakt z aloe vera či eukalyptu.

Vlastnosti matrace ještě posílíme, zvolíme-li si i správný rošt. Nejlepší vzájemnou kombinaci nám pomůže vybrat takzvaná měřící deka. Položíme se na ni a na počítači sledujeme, jak se lehací plocha přizpůsobuje našemu tělu. Tento proces je sice trochu zdlouhavý, ale můžeme se bezpečně spolehnout, že pro nás a naši páteř vybere tu nejlepší variantu.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář
Hodnocení: 1
Vložil: Elvard Registrovaný | 2009-02-06 13:43:35
Nejlepší matrace je karimatka pod širákem :) Jinak díky za článek
Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.