Mistr Thonet a jeho židle

17.5.2009 | autor:

Mistr Thonet a jeho židleOhýbání dřeva představuje jednu z nejnáročnějších technologií zpracování dřevěného masivu. Výsledkem je pak elegantní nábytek, který se hodí do každého interiéru. Asi nejznámějším nábytkem jsou židle a to zejména klasické „thonetky“. Každý je zná, ale ne všichni ví, kde se vzaly, a že mají dokonce své kořeny v Čechách, respektive na Moravě. Ale začněme pěkně od začátku.

Na konci devatenáctého století se v Porýní narodil Michael Thonet. Jako truhlář se zabýval výrobou ohýbaného nábytku. Postupným vývojem došel k metodě, která se v téměř nezměněné podobě používá dodnes. Pomocí tvárnice a pásnice se mu podařilo snadněji a méně nákladně ohýbat dřevěný masiv, tím zlevnil výrobu a zapříčinil vznik jedné z nejprodávanějších židlí všech dob, takzvaného vzoru číslo 14. Její elegantní, lehká a pevná stavba se skvěle vyjímala zejména v kavárnách. Úspěch jeho vynálezu znamenal velké bohatství a umožnil vystavět firmu na Moravě. Vznikly zde dvě dílny, z nichž ta, která sídlí v Bystřici pod Hostýnem, funguje dodnes.
 
Proč si židli z ohýbaného dřeva pořídit?

 Dřevo jako materiál stále skrývá mnoho výhodných vlastností. Jednou z nich je příjemný dotek. Dřevo působí na omak teplým dojmem a tím v nás vyvolává příjemné pocity. Zejména na nábytku může vyniknout jeho přirozená krása. Ačkoliv se na rozdíl od plastů nebo kovu hůře tvaruje, je to právě jeho technologické omezení, které brání designérům, aby při navrhování nábytku sklouzli ke kýči.

Židle z ohýbaného buku si ponechávají jednoduchou krásu tvořenou lehkostí a ladnými liniemi. Interiér jimi vybavený nepostrádá důstojnost, vkus ani klasického ducha. V současné době si můžete pořídit hned několik různých typů klasických thonetek. K dostání jsou také jejich variace s pohodlným čalouněním nebo nové designérské pokusy.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.