Papírový nábytek: levný, ekologický, plně funkční!

10.3.2010 | autor:

Papírový nábytek: levný, ekologický, plně funkční!Když se řekne papírový nábytek, nejspíš si představíte něco jako Potěmkinovu vesnici. Nábytek z papíru může ale doopravdy sloužit. Papír nemá tak dlouhou tradici ve výrobě nábytku jako například dřevo, ale rozhodně také není žádnou novinkou. Pro výrobu levného nábytku se používá již celá desetiletí.

Nábytek rychle a levně

Půvab této levné a pevné suroviny ocení zejména studenti na privátech nebo ti, co si právě pořídili nový byt, ale na vybavení jim již nezbylo. Z papíru lze vyrobit téměř vše, co v domácnosti potřebujete, a v mnoha případech to zvládnete i sami!

Jak vyrobit nábytek z papíru

Kartonové desky a roury z koberců se používají na výrobu stolků, policových systémů, skříněk nebo i židlí. Roury různých průměrů jsou velice pevným konstrukčním materiálem. Při správném nařezání a zapasování do sebe nebudete potřebovat lepidlo ani žádné kování. Vyrábí se tak celé sestavy, které koupíte v rozloženém stavu a podle návodu sestavíte. Barvit je můžete nitrocelulózovými barvami na dřevo nebo modelářskými barvami. Vodou ředitelné barvy by mohly papír zkroutit.

Zhruba na začátku osmnáctého století se v Evropě objevil nábytek z hmoty nazvané papier-maché. Jedná se o papírovou drť, která se vylije do formy a nechá ztvrdnout. Sama o sobě není příliš pevná, lze ji ovšem kombinovat s klasickými materiály, jako je dřevo a kov, nebo s ní dotvořit konstrukci z papírových rour. Hmotu papier-maché lze po vytvrdnutí tvarovat jako sochu, barvit nebo slepovat.

Inspirace z Asie

Papírový nábytek může také sloužit pouze jako doplněk interiéru. Hojně se tak používá na výrobu svítidel. Klasické lampiony mohou mít tisíce podob a jejich výroba je velice jednoduchá. Obvykle netvoří hlavní osvětlení místnosti, ale dodávají mu tlumenou atmosféru. Velké nábytkové řetězce nabízejí svítidla z bílého průsvitného papíru, který si můžete sami nabarvit podle vlastní představy. Pokud nejste příliš kreativní, navštivte některou z prodejen orientálního zboží, kde jistě na nějaký originální lampion narazíte. Papír skvěle obstál také jaké závěs nebo záclona, na které si můžete sami pomocí ostrých nůžek vystříhat zajímavý vzor.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.