Reklamace nábytku

6.9.2009 | autor:

Reklamace nábytkuReklamace čehokoli s sebou vždy přináší problémy. Zejména u nábytku nepříjemně pociťujeme, když musíme měsíc žít například bez postele nebo jídelního stolu. Jeho cena také bývá vyšší než u bot nebo elektroniky, což má za následek stres nebo dokonce výčitky svědomí, pokud reklamace nevyjde. Jako všude jinde je nejlepší znát dobře reklamační podmínky a vědět, jak se k nábytku chovat, abychom vadu nezpůsobili sami a reklamace nám mohla být uznána.

Základní informace o reklamacích

Reklamační řád každé firmy musí být zpracován v souladu s Občanským zákoníkem a Zákonem o ochraně spotřebitele. Z nich vychází záruční doba dvaceti čtyř měsíců nebo také třicetidenní lhůta na vyřízení reklamace. Často si nevíme rady s obalem – podle zákona ho k reklamaci nepotřebujeme! Naopak musíte doložit, že jste si výrobek koupili tam, kde ho reklamujete, a doklad o vlastnictví zboží.

Kdy záruku nelze uplatnit?

Samozřejmý je případ uplynulé záruční doby nebo poškození živly. Dalším důvodem je nevhodné používání zboží. Sem patří vady vzniklé například na dřevěných, dýhovaných nebo laminovaných deskách čištěných abrazivními nebo organickými prostředky, dále na potazích čalouněného nábytku, které čistíte kartáči s drsným povrchem nebo agresivními prostředky. Dále vám nebudou uznány odchylky v barvě nebo struktuře u přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kůže. Zejména u kůže si dejte pozor, abyste nezaměnili projevy přirozeného stárnutí za vadu. Jak známo, Češi jsou národem kutilů, ovšem počítejte s tím, že vaše praktické, ale neodborné opravy znemožní jakoukoli budoucí reklamaci.

Pokud vám zboží dovezou až domů, vždy si ho řádně zkontrolujte, protože by vám později nemusel výrobce uznat vadu, která zjevně vznikla při převozu. Prodávající má totiž obvykle smlouvu s externím dopravcem a za zboží poškozené při přepravě neručí.

Nábytek používáme prakticky denně, proto je třeba vybírat jak kvalitní nábytek, tak i spolehlivou firmu a tím se vyhnout komplikacím při reklamacích.


Autor: Redakce PZ

Facebook Vybrali SME Linkuj Google

Mohlo by Vás také zajímat:

Zpět
Komentáře
Vložit nový komentář

Bohužel zde nejsou žádné komentáře.

Jméno:
Komentář:
Ověření:

© ISSN 1804-106X - online magazín Praktický-život.cz.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího bez souhlasu zakázáno.